Autor Zpráva
Luke9
Profil
Ahojte všichni,

hledal jsem všude možně, ale nenašel jsem nikde pořádně vysvětlené, jak vytvořit trošku složitější stránku pomocí objektů.

Vytvořil jsem si jednoduchý web, kde jsem měl přepínání sekcí, připojení k db pomocí Dibi, atd. a teď bych rád měl nějaké přihlašování, nějaký jednoduchý redakční systém, atd.

Zatím mám:

class Page {
    private $title;
    private $header;
    private $menu;
    
    public function __construct(){
        $this->updatePage("prvni");
        $this->menu = new Menu;
    }
    
    public function updatePage($name){
        $result = dibi::query("SELECT * FROM sections WHERE name = \"".$name."\"");
        $zaznam = $result->fetch();
        $this->title = $zaznam["title"];
        $this->header= $zaznam["header"];
    }

public function makePage(){
        echo "<!DOCTYPE html>\n";
        echo "<html>\n";
        echo "<head>\n";
        echo "<meta http-equiv=\"Content-Type\" content=\"text/html; charset=UTF-8\">\n";
        echo "<title>".$this->title."</title>\n";
        echo "</head>\n";
        echo "<body>\n";
        echo "<h1>".$this->header."</h1>\n";
        $this->menu->printMenu();
        echo "</body>\n";
        echo "</html>\n";
    }
}

A v index.php z getu dostanu nějakou sekci a tu zavolám, to je mi jasné. Ale teď nevím, jak udělat třeba to přihlašování. Dejme tomu, že úplně nahoře na stránce bych chtěl mít formulář, který když se odešle a porovná v DB, tak při správném přihlášení bych zobrazil nějaké vítejte uživateli ... Doufám, že mi rozumíte, celý semestr jsem teď programoval objektově v C++, logiku OOP chápu, jen mi není moc jasné, jak správně objektově programovat webové stránky. Procedurálně jsem v PHP programoval nějaké dva roky a přihlašování samozřejmě vím, jak se dělá, jen to chci nějak správně hodit do objektů.

Popř. pokud byste mi někdo doporučili nějakou dobrou knihu, budu jedině rád.

Předem moc díky za jakékoliv odpovědi.
Someone
Profil
Zkus se podívat na MVC návrh.
Luke9
Profil
Someone:
Díky, už jsem o tom slyšel, podívám se na to. Náhodou nějaký dobrý studijní materiál z vlastní zkušenosti neznáš?
Someone
Profil
Pokud není angličtina problém, tak mně osobně dost pomohl soubor videí na toto téma od JREAMa na youtube. Ještě než se na to podíváš bych si pročetl nějakou teorii o tom co to vlastně je, co to není atd. Stačí si do googlu hodit MVC.
Luke9
Profil
Už to provádím :) díky moc, podívám se na to, přesně něco takového jsem potřeboval.
loyza
Profil
Asi bych ti doporučil zkusit nějaký framework. Symphony nebo Nette mají celkem dobrý objektový návrh. Naučíš se na tom spoustu věcí jako OOP, MVC, ale i další. Navíc ti to dá spoustu dalších výhod (třeba položku v životopisu).
Luke9
Profil
loyza:
Nette jsem zkoušel, ale v quickstartu jsem se hned zasekl v druhem kroku, kde se používali repozitáře, presentery, aj. A bylo mi řečeno, že se mám naučit mvc. Takže se naučím samotné mvc a pak půjdu na Nette.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0