Autor Zpráva
webik
Profil
Snažím sa trošku optimalizovať php na webe. Vytvoril som si jednoduchý skript ktorý mi vypočíta potrebný čas na vykonanie všetkých php skriptov a dotazov pri načítaní stránky v milisekundách. Jednoduchšie podstránky mi bežali rádovo v desiatkach ms, tie zložitejšie s viacero selectmi radovo stovky ms, maximum bolo okolo 600ms. Moja otázka znie koľko je podľa vás TEORETICKÁ horna hranica času načítania stránky, kedy už bude skript výrazne zaťažovať server a pri vyššej návštevnosti bude pomalý. Som si vedomí, že to závisí aj od mnoho vedľajších faktorov hlavne aktuálneho zaťaženia serveru ostatnými klientmi,výkonu serveru... a rýchlosť skriptu bude podľa toho kolísať, preto iba teoreticky v ideálnych podnienkách.
Amunak
Profil
webik:
Ty vedlejší faktory jsou docela podstatné. Obecně se dá říct, že když návštěvník nepozná, že server skládá stránky delší dobu (tedy že je to tak rychlé, že to v celkové době zaslání a příjmu požadavku nehraje roli), pak je to v pořádku. A bez zátěžového testu stejně nevíte, jak se to pak bude chovat. Při více uživatelích se už hlavně může čekat na různé locky, můžou se vyčerpat všechny thready apod. A to pak ta doba zpracování roste nelineárně.

Každopádně mi přijde, že 600ms je už dost. Podle mě by zpracování skriptů nemělo překročit nějakých ~10ms, pokud má být web pod běžným provozem s nějakou malou návštěvností. Ono s rychlejším připojením už jsou stránky, co se načítají půl sekundy od těch, co se načítají setinu sekundy, docela poznat. Pokud máte ve stránce nějaké SQL dotazy (a zvlášť je-li jich více), hlavně se podívejte, kolik z toho času zaberou dotazy na DB a kolik zbytek skriptu. Většinou právě tahání neoptimalizovaných dotazů z DB zabere nejvíc času.
peta
Profil
webik: 600ms je hodne. Zvazoval bych kesovani, generovani po editaci do souboru nebo optimalizaci. Mas tam ob_start?
600ms / 1 uzivatel, tudiz v 1s muzes na server pripojit max 2 uzivatele. Na beznem serveru bezi stovky uzivatelu.
Amunak
Profil
peta:
To je blábol. Záleží na nastavení serveru a jeho HW možnostech. Pokud je to nastavené správně, pak jeden nebo několik skriptů poběží naráz v jednom threadu. Těch threadů tam bude víc, a odbaví tak i desítky požadavků za sekundu, a když jeden požadavek potrvá nějakou dobu, deset požadavků rozhodně nepotrvá desetkrát tolik.

Na beznem serveru bezi stovky uzivatelu.
Ano. Za den. Ne za vteřinu. Pokud ovšem nemáš na mysli "běžný web" kam chodí stovky tisíc uživatelů denně.
webik
Profil
Amunak:
peta:
Ďakujem za usmernenie, našiel som skript ktorý mi to zaťažuje o 300ms, tak to budem riešiť, no ešte stále to mam nikde na 50 - 60ms tak sa s tým budem asi celý víkend hrať a vyťažiť to zrýchlenie na maximum.
peta
Profil
webik: Sak to zkus dat do fora a popsat, co to ma delat. Treba ti nekdo poradi lepsi reseni, 1-5 dni. Mezitim muzes delat i vlastni optimalizaci.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0