Autor Zpráva
boooom
Profil *
Zdravim,

mam dotaz ohledne zvoleni technologii pro narocnejsi projekt. Potrebuju napsat aplikaci, u ktere bude potreba, aby byla maximalne vykonna, co se tyce poctu a rychlosti obslouzenych pozadavku (rozdeleni pozadavku na vice serveru).

Rad bych pouzil PHP, nejaky PHP akcelerátor (APC, eaccelerator,...), framework (Zend/Zend2/Nette/Symfony,...), PostgreSQL, nějaké ORM (Doctrine?), webserver NGINX. Rád bych věděl, které platformy a jejich kombinaci byste použili.

Dělám teď úplně jiný typ projektů, psaním webových aplikací jsem se zabýval již před delší dobou, proto bych ocenil názor lidí, kteří do toho nyní vidí více a mají dostatečnou praxi.

Mě osobně se dříve nejvíc zamlouval Zend Framework, i přes výtky ohledně jeho rychlosti, nemám ale nyní žádné zkušenosti se ZF2. S Nette nemám žádnou praxi, ale i přesto, že je nyní dost oblíben, bych se mu raději vyhnul, přece jen na mě působí lepe framework, za kterým stojí celý tým lidí, než pouze jeden člověk.

Všem předem díky za odpovědi.
okolojsoucí
Profil *
Nenašel jsem někde otázku (krom ...nějaké ORM (Doctrine?)...)
Jan Tvrdík
Profil
boooom:
Pro výkonou PHP aplikaci je dneska podle mě ideální kombinace nginx, PHP 5.5 se zapnutou opcache a PostgreSQL. Pak se obvykle neobejdeš bez nějakého rychlého key-value uložiště, např. Redis nebo memcache. Viz např. přednáška od Martina Majora.

Co se týče frameworku, tak Zend nepřipadá už moc v úvahu a jestli ti nevyhovuje Nette, tak Symfony 2 je celkem jasná volba. A řekl bych, že skoro všichni Symfonisti používají Doctrine.
boooom
Profil *
okolojsoucí:
Otázka byla položena nepřímo... :-)
"Rád bych věděl, které platformy a jejich kombinaci byste použili."


Jan Tvrdík:
Mockrát díky za názor... :-)
cupie
Profil *
Téma mě také zajímá. Poslední dobou hodně čtu o kombinaci Nginx a PostgreSQL a pro současnou aplikaci je také použiji.

PHP 5.5 si nejsem jistý, je přece jen příliš nový, preferuji stabilní prověřené 5.3

Pro situace, kde budu posílat často požadavky na server bych vyzdvihl Node.js a Socket.io
Anonymní
Profil *
Mohu se zeptat, proč nepoužijete spíše jinou technologii než PHP - takže třeba JSP, ASP.NET, je pravda, že u ASP.NETu si trošku připlatíte za software, na druhou stranu ušetříte na hardwaru. Neřekl bych, kdybyste dělal nějaký blog, ale sám jste psal, že se bude jednat o náročnější projekt, kde pravděpodobně bude veliké zatížení serveru a upřímně mi nejde moc dohromady spojení "maximálně výkonná" a PHP. Ale to je můj názor

Takže být Vámi bych nepřemýšlel nad tím jak z PHP vymáčknout maximimum a o pár % ho zrychlit, když můžu rovnou sáhnout po technologii která je už ze základu x-krát výkonnější. Zkuste nad tím popřemýšlet, popř. to projednejte s klientem pro koho projekt děláte.
Jan Tvrdík
Profil
cupie:
PHP 5.5 si nejsem jistý, je přece jen příliš nový, preferuji stabilní prověřené 5.3
PHP 5.5 je o hodně (desítky procent) rychlejší, než PHP 5.3. Navíc PHP 5.3 dostává od března tohoto roku pouze bezpečnostní záplaty (jiné problémy už nikdo nikdy neopraví) a od března příštího roku už nebudou opravovány ani bezpečnostní zranitelnosti. Stavět tedy nový projekt na verzi 5.3 mi dnes nedává vůbec smysl.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0