Autor Zpráva
RastyAmateur
Profil
Zdravím,

chtěl bych se zeptat. Kamarád již ve škole pracuje s php, stránky si ukládá na server vytvořený údajně jedním velice nadaným žákem staršího ročníku. Řekl mi, že k php nepotřebuji žádný program, alespoň ne na začátečnický php. Začal jsem tedy psát v PSPadu a php se mi poté nepřeložil, nic se mi tam neobjevilo, kód byl zapsán jistě správně.

Je tedy na přeložení php prohlížečem nutné uložit stránky na nějaký server a nebo ten soukromý server, co používá jeho škola má v sobě něco, co ho dělá "lepším"?
Marschmallow
Profil
RastyAmateur:
Řekl mi, že k php nepotřebuji žádný program
No, jak se to vezme. Program nepotřebuješ, ale server ano.

php se mi poté nepřeložil, nic se mi tam neobjevilo
Musíš si na počítač nainstalovat (stáhnout) nějaký free-server. Potřebuješ tedy Apache server, případně ještě databázi MySQL.
Já jsem opravdu spokojený s Uniform Server. Dále existuje také EasyPHP, XAMPP a mnoho dalších. Taky si můžeš objednat webhosting s PHP a mít veřejnou adresu. To ale jistě víš a znáš...

Různé rady, tipy a postupy najdeš v Učebnici PHP, kterou vyvíjí uživatelé této diskuse, případně na rozpracované verzi.
Hodně štěstí :)
RastyAmateur
Profil
Takže takový webzdarma.cz nestačí? To je na prt. A musím tedy ukládat vše do té složky www nebo jak to bude v tomto programu?
Kubo2
Profil
RastyAmateur:
Je tedy na přeložení php prohlížečem nutné uložit stránky na nějaký server
Takže poprvé, prehliadač neinterpretuje (neprekladá) PHP kód, prehliadač dostáva od serveru iba výsledok, prosté HTML, ktoré zobrazí (neberiem do úvahy CSS, JS + ešte niekoľko vecí).

Řekl mi, že k php nepotřebuji žádný program, alespoň ne na začátečnický php.
Minimálne k tomu potrebuješ server, keď už tak aspoň lokálny (na svojom vlastnom počítači).
Termínom server sa rozlišujú dve vetvy:

* Server ako program, beží na nejakom počítači, komunikuje pomocou nejakého protokolu s inými počítačmi,
* Fyzický server, označujeme tým počítač, kde beží nejaký server-software, nevypíname ho a väčšinou slúži iba na jeden účel (teda ako server)

Marschmallow:
Program nepotřebuješ, ale server ano.
Viď čo som napísal v prvej odrážke - server je v podstate (aj) program/software.

RastyAmateur:
Je tedy na přeložení php prohlížečem nutné uložit stránky na nějaký server
Ešte raz zdôrazním, že prehliadač neprekladá PHP kód (ani ho nijak nevyhodnocuje, dokonca sa PHP do prehliadača ani nedostane).

Ako aktuálnu učebnicu jazyka PHP so všetkými okolnosťami trochu viac rozvinutými ti môžem doporučiť Pehapko.cz (už ho odkázal Marschmallow, ale nemôžem si pomôcť, niesom ochotný kvôli predbiehaniu mazať komplet celý príspevok).
program.


RastyAmateur:
Takže takový webzdarma.cz nestačí?
Stačil by ti, keby si si prečítal tamojšiu stránku info.html. Mimo iného sa tam totiž drobučkým písmom zmieňujú:
Registrací získáte: (...) podporu PHP skriptu
Marschmallow
Profil
RastyAmateur:
Takže takový webzdarma.cz nestačí? To je na prt. A musím tedy ukládat vše do té složky www nebo jak to bude v tomto programu?
Ten server na počítači je pro testování offline, můžeš ho používat i bez internetu. Ale nikdo jiný se na něj z internetu nedostane, kromě tebe.
Když si založíš web na webzdarma.cz (nevím, zda podporuje PHP, ale snad ano) tak ty Tvé stránky a pokusy v PHP může vidět kdokoliv, odkudkoliv z internetu..

Ano, všechny Tvé PHP soubory si ukládej do složky www (hlavní je index.php) a v internetovém prohlížeči zadej localhost a zobrazí se ti soubor index.php ve složce www. POZOR: musíš mít ale zapnutý Apache server - tedy: v Uniform Server si spustíš Start_as_program.exe a spustíš v něm Apache :)

EDIT: Reaguji na [#7], psal jsem a nevšiml jsem, že jsi mne předběhl ;)
RastyAmateur
Profil
Díky za rady :-)
Kubo2
Profil
Marschmallow:
nevím, zda podporuje PHP, ale snad ano
Podporuje.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0