Autor Zpráva
Marti_n
Profil
Dobrý deň,

Mal by som jednu otázku. Procedurálnemu programovaniu v php sa venujem cez 2 roky. S kamarátom nás napadol jeden väčší projekt a tu nastáva tá moja otázka. OOP poznám už dlhšie, ale nevenoval som sa mu, tak sa chcem spýtať, že či sa pri väčšom projekte doporučuje OOP. Čítal som že OOP je prehladnejšie a lepšie sa pracuje v teamu, zároveň som čítal že ten istý kód v OOP je pomalší ako v procedurálnom. Mňa skôr zaujíma váš názor z praxe ako to je naozaj. Tak isto ma napadlo že keď človek vie písať prehladne a šetrne v procedurálnom tak, či by sa nemohol toho držať aj pri väčšom projekte?

Ďakujem za odpovede.
Alphard
Profil
OOP přínáší mnoho výhod (viz např. Objektově orientované programování – Wikipedie), které usnadňují právě skládání většího projektu z menších více či méně na sobě závislých komponent. To je dnes myslím všeobecný trend. Zase na druhou stranu, zvlášť starší projekty se obvykle jen záplatují na původní procedurální formě.
Další výhodou je, že existuje velké množství hotových komponent (psaných objektově), které je možné začlenit, od šablonovacích systémů, ORM, routery, ... po kompletní frameworky. Když někde člověk najde kus procedurálního kódu, který není psaný jako třída nebo knihovna, většinou musí vyvinout ještě další úsilí, aby ho vhodně začlenil.

Moje rada je určitě se na OOP podívat, něco v něm zkusit (ale ne hned ten velký projekt, to by nemuselo dopadnou dobře). Uvidíte sám.
lionel messi
Profil
Marti_n:
Niečo podobné som tu pred časom sám riešil: OOP v PHP — áno či nie?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: