Autor Zpráva
Marti_n
Profil
Dobrý deň,

Programujem okolo 2 roky, teraz ma oslovilo OOP je tam prehľadnosť a lepšie sa mi tak pracuje. Včera som sa rozhodol, že si stiahnem nejaký ten framework, pretože doteraz som si všetko písal sám. Stiahol som si Nette, ale úprimne nezaujalo ma to, pôsobi to na mňa chaoticky a hlavne ma hnevá, že som to nespravil ja a nevyznám sa v tom. Tu je moja otázka. Keď píšem prehľadne, ošetrujem vstupy a baví ma robiť všetko sám, tak je dobrá voľba pustiť sa do väčšieho projektu bez frameworku?

Ďakujem.
Martin02
Profil
Marti_n:
Ne. Budeš to dělat stejně dlouho (možná i déle) než kdyby ses naučil pracovat v Nette a udělal to v tom. Občas mám stejný "problém", ale opravdu je lepší naučit se pracovat s hotovou věcí, než psát si svoje vlastní. Na takovémto frameworku pracuje mnoho dobrých programátorů, kteří vědí, co dělají a určitě bude jejich práce mnohem efektivnější, bezpečnější atd., než ta tvoje. A především, když se jednou naučíš používat např. Nette, ušetříš si mnoho práce, až budeš dělat na dalších projektech, u kterých by sis jinak musel znovu psát všechno svoje.
Alphard
Profil
Marti_n:
Stiahol som si Nette, ale úprimne nezaujalo ma to, pôsobi to na mňa chaoticky
Vaše první zkušenost s frameworkem a hned druhý den ho hodnotíte jako špatný? Aniž bych prosazoval kterékoliv konkrétní řešení, zvážil jste, že třeba vaše dosavadní postupy nejsou zas tak ideální? Že je framework lepší? Netvrdím to a každému sedne něco jiného, ale ta otázka se nabízí.

a hlavne ma hnevá, že som to nespravil ja
Dřív nebo později se vás někto zeptá, jestli jste si sám napsal operační systém nebo vyrobil procesor. Tohle je jediný váš argument/připomínka, která je naprosto hloupá.

a nevyznám sa v tom
Po delší snaze naučit se to není nic špatného na vyzkoušení jiného frameworku. Když po získání zkušeností dokážete pojmenovat, co se vám nelíbí a jak to řešit lépe, je naděje, že váš vlastní framework nebude splácanina a bude třeba i lepší než ty současné. Teď vám moc nevěřím. :-)

je dobrá voľba pustiť sa do väčšieho projektu bez frameworku?
Já bych do toho nešel. Jak se to bude dařit vám je těžké říci. Lze ale objektivně tvrdit, že kdyby se do toho projektu zapojili dalši programátoři, nebo to někdo převzal, bude to mnohem jednodušší, když bude projekt vystavěn na známé platformě.
pcmanik
Profil
Marti_n:
Už som pár vačších projektov robil aj bez frameworku a zatiaľ úspešne, často krát mi vyhovuje že si môžem veci upravovať/ohýbať tak ako potrebujem a zabijem tým menej času ako hladaním/ vytváraním funkčného riešenia v danom frameworku.
A pri väčších veciach som už viac krát skončil pri šablónovacom systéme a vlastných triedach.

Alphard:
Tohle je jediný váš argument/připomínka, která je naprosto hloupá.
Dovolím si nesúhlasiť, hlavne v začiatkoch je podľa mňa veľmi dobré keď sa budúci programátor naučí ako veci fungujú a prečo tak fungujú. A toto sa najlachšie učí na vlastných veciach. Typický príklad je jQuery, nie jeden človek sem už s ním prišiel s tým že zo samotného javascriptu neovláda ani základy. Ak pochopí ako tam všetko funguje, zrazu zistí že ten framework ani moc nepotrebuje a bude si veci písať sám.
joe
Profil
pcmanik:
A jsi si jistý, že všechno řešíš správně, tak jako mnoha programátory ověřený framework? Takových lidí je, co dělají bez frameworku a pak chybí v systému naprosté základy, jako je správné routování bez duplicitních adres, řešení formulářů a jejich validace, ...

Marti_n:
Začni s frameworkem, co se ti nelíbí na Nette?
pcmanik
Profil
joe:
Samozrejme netvrdím že môj kód je bez chyby, ale o bezpečnosti nepochybujem. Veľa programátorov overilo aj openSSL či ako to presne bolo a ako to dopadlo? Aj v samotných frameworkoch sú neustále objavované chyby, ktoré sa daju následne na neaktualizovaných weboch využiť...
Pohľad na správnost kódu sa mi nezdá správny, každý píše inak či už firma, alebo jednotlivec, framework len môže tieto rozdiely minimalizovat, ale úplne im nezabráni. Nemyslím tým chyby ale logické členenie, názvy atď.
Nepoužívam MVC nič mi to neprinieslo aleob som to správne nepochopil, ale používam pritom v podstate rovnakú štruktúru súborov.
joe
Profil
Alphard:
Mně stačí deset minut, abych věděl, zda chci nebo ne pracovat s nějakým systémem, ne že bych ho za tak krátkou dobu celý prozkoumal, ale pokud mě nezaujme svým zápisem (tzn. nemá žádnou konvenci, která by mi sedla a příčila se mi), jdu od něho(, což se například o Nette nedá moc říct, to vede programátory správným směrem a nutí nějakou konvenci dodržovat).

pcmanik:
Jak píšeš, ani frameworky a různé systémy nejsou bezchybné, pořád ale řeší základ, který dřív nebo později budeš na webu potřebovat a budeš tím trávit čas.
Alphard
Profil
joe:
Mně stačí deset minut, abych věděl, zda chci nebo ne pracovat s nějakým systémem
Po nějakých zkušenostech určitě ano, ale při prvním setkání se obávám, že i framework, který by danému člověku vyhovoval, nemusí sedět. Tazatel nepsal, že mu nesedí jeho styl, ale že na něj působí chaoticky. To podle mě může být způsobeno spíš tím, že vlastní řešení bylo více přímočaré (tj. méně obecné, skládající se z méně komponent) a lepší návrh může působit více chaoticky.

pcmanik:
hlavne v začiatkoch je podľa mňa veľmi dobré keď sa budúci programátor naučí ako veci fungujú a prečo tak fungujú
To nepopírám, ale dotaz jsem pochopil, že tazatel začíná větší reálně nasazený projekt a takový projekt není hřiště. Učit se na tom vyrábět framework nelze doporučit.
Marti_n
Profil
Takto, že to na mňa pôsobi chaoticky je výsledok toho, že vidím Nette iba cez jeden a pol dňa, časom by som sa to určite naučil používať, ale mňa najviac na programovaní baví to, že si to môžem napísať. Viem v hlave všetky kódy, skripty naspamäť, viem prečo je toto takto a toto takto. Podľa mňa ochrana proti XSS a SQL INJECTION si vie človek napísať aj sám, len musí byť pozorný. Ja to mám osobne tak, že mám jeden súbor určený na vstupné parametre, kde majú byť čísla, kontrolujem čísla, kde má byť reťazec, tak mám vlastnú funkciu na platné znaky, escajpujem atď.. Nehovorím, že môj systém je geniálny a že je lepší ako Nette, ale vyhovuje mi to viac. Ďalej k celému projektu si vediem dokumentáciu kde zaznamenávam čo na čo funguje. Možno je to blbý systém, ale teraz u mňa asi ten čo mi najviac vyhovuje :)
Jan Tvrdík
Profil
Marti_n:
ochrana proti XSS a SQL INJECTION si vie človek napísať aj sám, len musí byť pozorný.
Právě ta pozornost je důvod, proč se třeba XSS běžně vyskytuje i na poměrně významných webech. Dobrý framework by měl spoléhat na pozornost programátora co možná nejméně. Ideálně by mělo být skoro nemožné bezpečnostní chybu udělat.

Výhoda frameworku je pak taky v tom, že řeší i věci, na které programátoři normálně kašlou, jako ochranu před session hijacking, session fixation, nevalidním UTF-8 na vstupu nebo precizní validaci formulářů.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0