Autor Zpráva
lukas.mc
Profil
Potřeboval bych poradit, má v dnešní době řešit při programování ipv6? nebo to ještě pár let počká a můžu používat na webu ipv4. Předpokládám že fungují obě současně.

Dělám stránky a do databáze si ukládám např. ip adresu přihlášení uživatele - ale nijak dál to už moc nevyužívám. Spíš jen aby ten uživatel byl dohledatelný, kdyby tam třeba zlobil, nebo abych zablokoval případnou ip adresu.

A když už jsme u toho, když si dám na stránky echo "$_SERVER['REMOTE_ADDR']"; tak mi to vyhodí mojí ipv4, stejnou jako třeba na http://whatismyipaddress.com/, ale když si otevřu stránky http://www.mojeip.cz/ tak už je tam jen ipv6.

Takže jak zjistím jednoduše svoji ipv6? je taky nějaký příkaz jako $_SERVER['REMOTE_ADDR'] pro zjištění ipv4, nebo prostě $_SERVER['REMOTE_ADDR'] vždycky něco vyplivne a uložím to už rovnou do Varchar(39) a dál to nebudu řešit, časem bude vyplivávat ipv6?
Fisir
Profil
Reaguji na lukas.mce:
$_SERVER['REMOTE_ADDR'] bude obsahovat IP adresu té verze, kterou tvůj počítač použije pro připojení k serveru. Vynutit si zjištění IPv4 nebo IPv6 můžeš jedině tak, že návštěvníka nasměruješ na doménu, která bude k dispozici pouze přes IPv4, respektive IPv6.
Keeehi
Profil
lukas.mc:
má v dnešní době řešit při programování ipv6?
Ano, smysl to má. Když už se objevují lidé s IPv6 tak je dobré na ně myslet.

Předpokládám že fungují obě současně.
Ano, fungují vedle sebe.

je taky nějaký příkaz jako $_SERVER['REMOTE_ADDR'] pro zjištění ipv4
Toto není správně. $_SERVER['REMOTE_ADDR'] vrací ip adresu uživatele. Může tam být jak IPv4 tak i IPv6. Vždy ale jen jedna z nich protože požadavek na server jde vždy jen jeden. Jakým kanálem však proteče záleží na nastavení a podpoře na cestě. Ve většině případů to funguje tak že pokud je dostupné IPv6, použije se to jinak je fallback na IPv4.
Aby fungovalo IPv6 musí být podporované všude. U uživatele, na serveru, v DNS musí být odpovídající záznam a musejí to podporovat všechny uzly mezi uživatelem a serverem.
IMHO největší brzdou jsou ISP kteří uživatelům stále nedávají i IPv6 adresy. Pak to asi budou staré routery uživatelů které IPv6 nezvládají. U hostinců a serverů většinou problém s dostupností IPv6 nebývá. Takže pak užken záleží zda si administrátor přidá do DNS záznam i pro IPv6.

A když už jsme u toho, když si dám na stránky echo "$_SERVER['REMOTE_ADDR']"; tak mi to vyhodí mojí ipv4,
Protože celá cesta není na IPv6 připravena. Kdby byla, viděl by jsi IPv6.

stejnou jako třeba na http://whatismyipaddress.com/,
Protože whatismyipaddress.com nemají nastavený AAAA record v DNS

uložím to už rovnou do Varchar(39)
Pokud chceš být štědrý tak 46. stackoverflow.com/questions/1076714/max-length-for-client-ip-address/7477384#7477384

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0