Autor Zpráva
it47
Profil
Ahojte,

planujem prerobit upload fotografii do galerie a potreboval by som seriozne poradit.

Na webe zobrazujem fotky v sirkach 80, 200 a 600 px.

Vzhladom na nove displeje 4K atd. su obrazky rozmazane, preto budem pri uplode vytvarat zmensene fotky vo velkostiach

* 160px
* 400px
* 1200px

prostrednictvom php funkcie imagejpeg() v kvalite 75% (pre usporu dat).

Moje otazky:
1.) Je to dobre riesenie? Zmensovat fotky na 2x taku velkost ako ich zobrazujem na webe? Alebo mam zvolit iny pomer?
2.) Mam si na serveri ponechat aj original fotky (pre pripadne mozne operacie neskor)?
3.) Fotky chcem ukladat na server na subdomenu https://img.domena.com, je to rozumne riesenie?
4.) Mate akekolvek tipy a triky, ktore si dat pozor pri upload fotiek a ich naslednom zmensovani fotiek?
5.) Mate nejake tipy ake vytvarat nazvy suborov danych fotiek?

Velmi si budem cenit akekolvek rady.

Vopred dakujem velmi pekne.
Keeehi
Profil
1) Když už je zmenšuješ, tak nejlépe přesně na takovou velikost, ve které se budou nejčastěji zobrazovat.
2) Vždy je dobré mít originály zdrojových dat, pokud si to můžeš dovolit. Nemusíš je mít ale stále na serveru, můžeš je třeba jednou měsíčně stáhnout, zálohovat a ze serveru smazat.
3) Myslím, že na tom nezáleží.
4) Bezpečnost. Na internetu je spousta návodů na upload souborů a spousta z nich bezpečnost neřeší, nebo ji řeší špatně.
5) Na tom moc nezáleží. Používá se třeba čas nahrání nebo náhodný řetězec ale i originální jméno souboru. Já mám rád třeba hash obsahu souboru. Je dostatečně unikátní a v případě dvou stejných nahraných souborů to nevytváří duplicity. Což se ale stejně moc často nestává, takže to je víceméně jedno.
it47
Profil
Keeehi:
1) Když už je zmenšuješ, tak nejlépe přesně na takovou velikost, ve které se budou nejčastěji zobrazovat.

Ale tu praveze, ide o tie 4K displeje. Napr. ze pouzivatelovi zobrazime fotku v sirke 200px zo zdrojovej fotky sirokej 400px. Tymto dosiahneme, ze fotka nebude rozmazana. Moja otazka je, ci tento pomer je v poriadku, alebo by som mal zvolit iny pomer. Takisto je kvalita imagejpeg() 75% dostatocna?

2) Vždy je dobré mít originály zdrojových dat, pokud si to můžeš dovolit. Nemusíš je mít ale stále na serveru, můžeš je třeba jednou měsíčně stáhnout, zálohovat a ze serveru smazat.
S tym zalohovanim to je vyborny napad. Dakujem.

5) Na tom moc nezáleží. Používá se třeba čas nahrání nebo náhodný řetězec ale i originální jméno souboru. Já mám rád třeba hash obsahu souboru. Je dostatečně unikátní a v případě dvou stejných nahraných souborů to nevytváří duplicity. Což se ale stejně moc často nestává, takže to je víceméně jedno.
Presne takto to riesim aj ja teraz. Je tam asi nevyhoda, ze Google nebude mat moc rad taketo nazvy obrazkov, ale vyhladavanie obrazkov je pre mna nepodstatne.

Dakujem pekne za cenne rady.
Keeehi
Profil
1) nejsem si jistý, o čem se bavíme. Je to o tom, že uživatelé s 4K displayem si stáhnou rozlišení třeba na Full HD a pak na vykreslení jednoho pixelu vlastně mají 4 fyzické pixely?
Pokud ano, pak jsou tu mnohem extrémnější příklady. Například můj mobil má fyzicky Full HD ale zobrazuje 360 x 640. Takže na jeden pixel má 9 fyzických.
Předem říkám, že na toto nejsem expert. Mám ale pocit, že u fotek by se subpixelovým vykreslováním neměl být problém. Problém dělají hlavně ostré rovné přechody. Ty ale na fotkách prakticky téměř nejsou.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0