Autor Zpráva
Hitman
Profil
Vím že je to mnohokrát diskutované téma, přesto bych ho rád znovu otevřel, tentokrát v trochu konkrétnější rovině.

Delší dobu programuji procedurálně v PHP, jsem zvyklý z BASCOMU z programování uPC a procedurální programování je mi tak nějak přirozené. Přijde mi že objekty moc nevyužiji a jen si zbytečně "zesložitím" kód....jednoduše řečeno se pořád nějak nemůžu dostat do objektového myšlení, to procedurální mi připadá přirozenější jak pro PC, tak pro mě.

Teď mám psát v PHP bakalářku a ačkoliv jsem měl v plánu ji psát v čistém PHP, začínám silně uvažovat nad OPP, možná i nějakým frameworkem. V procedurálním PHP bych ji měl troufám si říci během týdne hotovou, včera jsem si chvíli hrál s nette a přidá mi že to bude minimálně na měsíc...

Co by jste mi v mé situaci doporučili? Programování pro mě není hlavní pracovní činnost, ale pokud bych se mu chtěl do budoucna trochu věnovat, prodedurální kód asi moc budoucnost nemá a bude pro mě . Přechod na OPP pro mě asi bude méně náročnější než "rovnou" na nette, že?

Nějaké základy OOP mám z C++ a Javy, napsal jsem v tom < 10 prográmků typu kalkulačka, jednoduchý "excel" atp. Ale je to spíše v teoretické rovině, vím jak to funguje, ale stále nijak nevidím velký přínos (tady na těch školních případech).

Doplňující otázka - OPP z hlediska bezpečnosti aplikace hraje také nějakou roli, nebo jde vyloženě jen o přehlednost?

Varianty co mě napadají:
- čisté PHP (nejjednodušší, ale asi by vypadalo neprofesionálně)
- OPP (asi bych řekl takový mezistupeň, přehlednější kód, ale pro mě "nepochopitelné zesložitění")
- Nette (zabezpečené, přehledné, ale pro mě docela složité...)
breeta
Profil
Bez toho abys znal základy php.net/manual/en/language.oop5.php , www.phptherightway.com/pages/Design-Patterns.html
se do Frameworku nepouštěj, musíš mít alespoň přehled o co se jedná. Pak už nebudeš chtít psát procedurálně a je jedno který framewok se pak naučíš (nette, laravel, symfony, codeigniter, falcon, atd ....) abys sis usnadnil práci a nepsal vše od začátku ...
Hitman
Profil
Nějaké základy znám, ale z C++ a Javy. V PHP jsem zkoušel objektově jen jednoduchý příklad. Ale ono se těmi základy asi myslí trochu víc, mít to trochu zažité, že?

Volbu frameworku jsem řešil minulý týden a rozhodl jsem se pro nette. Tak jsem opravdu zvědavý, kdy nastane "Pak už nebudeš chtít psát procedurálně", zatím tomu moc nevěřím...
breeta
Profil
Hitman:
Proč chceš tedy chceš používat Nette, které je psané objektově a nenapíšeš si sám vše procedurálně sám, když tomu nevěříš že ti to pomůže?
Hitman
Profil
No kdyby bylo na mě tak bych to psal celé procedurálně. Ale jde mi o to že ta práce musí mít určitou úroveň a tím že by to nebylo minimálně objektově, lépe postavené na frameworku by hned na začátku srazilo úroveň. Jednak by se v tom oponent asi nevyznal a zcela jistě by to napadnul že se dnes moderní weby takto neprogramují, čímž bych hned v počátku ztratil kredity...

Člověk je od přírody líný tvor a když mám 10let zažité čisté PHP, opravdu hodně těžko se mi přechází na objekty..
Kajman
Profil
Myslím, že vedoucí i oponent uvítaji, když se v průběhu práce zlepšíte a něco naučíte. Případně to můžete udělat v obou stylech, vybrat to lepší řešení a zdůvodnit.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0