Autor Zpráva
Jiří Šťastný
Profil
Ahoj, měl bych udělat jeden interní systém, který si bude tahat data z databáze. Ta bude nějak zpracovávat a zobrazovat přehled na jednoduché stránce. Systém toho nebude moc nabízet, pouze si bude tahat data z více databází, bude mít i jednu interní. Chtěl bych požádat o radu, zda se tu vyplatí použít Nette framework, nebo je lepší psát čistě v PHP?
mckay
Profil
Jiří Šťastný:
Chtěl bych požádat o radu, zda se tu vyplatí použít Nette framework, nebo je lepší psát čistě v PHP?
Asi bych se neomezoval jen na Nette framework, ale zamyslel se co přesně bude potřeba řešit a na základě toho si vybral vhodné knihovničky/miniframeworky k tomu, aby to bylo udělané efektivně a rozšiřitelně. Tuhle fázi máte zjevně už za sebou, takže máte z čeho vycházet.

Vzhledem k tomu, že budete pracovat s databází, tak by mohlo dávat smysl pořídit nějakou knihovnu pro zapouzdření práce právě s ní. Podle komplexity záznamů v databázi třeba něco, co bude mapovat databázové objekty na Vaše objekty (hledejte termín ORM).

Možná ty data budete chtít také brát za běhu stránky (aplikace), např. přes JS, nebo s nimi v JS budete pracovat. Pak by Vám mohlo dávat smysl pořídit si nějaký malý router (mám dobré zkušenosti s klein.php) a vybudovat si jednoduché REST API, které pro různé dotazy bude vracet odpovídající data z databáze. Na začátku si ujasníte jaká data potřebujete a okolo toho vybudujete to API.

Těch možností jak se k tomu postavit je asi bazilion. Osobně bych se čistému PHP vyhnul, protože pak se v tom nedodržují žádné návrhové vzory (frameworky a knihovny vás většinou do nějakého vzoru nutí) a vzniká z toho neudržovatelný balast, na který se nikomu, včetně vás, nebude chtít v budoucnosti sahat a rozšiřovat. Nejdebože zjistit, že tam něco přestalo fungovat.
breeta
Profil
Jiří Šťastný:
Podle takového popisu ti to nikdo neřekne, ale pokud je to práce na hodinu nebo dvě, udělej to v čistém PHP.
Pokud to má po tobě někdo přebrat později a je to práce na více hodin, tak nějaký framework s dokumentací, nebo dodržet alespoň MVC.
Nejlépe pak k tomu napsat UML dokumentaci, pokud je to rozsáhlejší projekt, pro rychlou orientaci.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0