Autor Zpráva
RAmses
Profil *
Zdravím,
napsal jsem si script, ktery mi z fotky udělá náhled, který se neukládá do žádné složky ale je pouze v cache, pokud to říkám správně.
Chtěl bych se zeptat, jestli je lepší při uploadu a následném uložení fotek do db(pouze jmena souboru) vytvořit náhledové fotky, které se potom budou jako náhledy zobrazovat na stránce, nebo zda použít můj script, který ten náhled vytvoří ve chvíli zobrazení stránky.

Dá se nějak určit co je pružnější nebo co méně zatěžuje server a případně se rychleji na strance načítá?

Dík


<?

/******************************************************
********SCRIPT PRO VYTVORENI DOCASNEHO NAHLEDU*********
******************************************************/
// pouziti: ./functions/fly-thumbnail.php?pic=&width=

header("Content-type: image/jpeg");
$whole_url = "http://www.girls-hq.com/new-engine/".$pic;
list($width_orig, $height_orig) = getimagesize($whole_url);

$new_w= (int)($width);
if (($new_w<=0) || ($new_w>$width_orig)) {
$new_w=$width_orig;
}

$new_h=($width_orig*($new_w/$width_orig));

if ($width_orig > $height_orig) {
$thumb_w=$new_w;
$thumb_h=$height_orig*($new_h/$width_orig);

}
if ($width_orig < $height_orig) {
$thumb_w=$width_orig*($new_w/$height_orig);
$thumb_h=$new_h;
}
if ($width_orig == $height_orig) {
$thumb_w=$new_w;
$thumb_h=$new_h;
}
// Resample
$image_p = @imagecreatetruecolor($thumb_w, $thumb_h);
$thumb = @imagecreatefromjpeg($whole_url);
imagecopyresampled($image_p, $thumb, 0, 0, 0, 0, $thumb_w, $thumb_h, $width_orig, $height_orig);

imagejpeg($image_p, null, 100);
imagedestroy($thumb);

?>
fimmos
Profil
Rychlejší bude ho vytvořit poprvé a pak ho jen zobrazit, než ho pokaždé generovat...
error414
Profil
RAmses
to co delas je vdnesni dobe harakiri (nevim IY).
Ja to resim tak ze do slozky temp ukladam nahledy ve formatu jmenoNahledu_rozmeryNahledu.jpg
Uklada to trida resize, kdyz ji zavolam s parametrem obrazku, coz je cesta tak se podiva jestli uz nahled neexistuje pokud ano vrati me ho, pokud ne vygeneruje ho ulozi a vrati me ho.

Jeste by se melo resut aby se nevytvarely nahledy obrazku mensich nez je sam nahled.
jozob
Profil
(Skript som neprezeral, myslím že to ani nie je potrebné)

No... takže:
IMO je rýchlejšíe načítanie už vytvoreného obrázku. Pokiaľ vytváraš obrázok v PHP, určite je server viac vyťažený. Ale na druhej strane, pokiaľ vytvoríš každému obrázku samostatný náhľad, zaberieš oveľa viac miesta.

Už je len na Tebe, či si zvolíš rýchlejšiu možnosť pri menšom vyťažení serveru, ale s väčším dátovým objemom, alebo si zvolíš druhú - pomalšiu možnosť, ale ušetríš miesto...
error414
Profil
jozob
Problemem je ze kdyz by porad generoval nahledy tak ho modemisti ukamenuji protoze ty obrazky se nekesuji v prohlizeci, kdyz jsem to tak tvoril ja porad se nacital novy. Mozna to byla moje chyba a nejak to jde.
llook
Profil
Jsem jednoznačně pro uložení náhledů do souborů. Jasně že tím zabereš víc místa na disku, ale myslím že ne o moc (schválně si zjisti velikost všech obrázků a porovnej s velikostí všech náhledů).

Pokud jde o uživatelský komfort, je fajn posílat uživatelům informace pro kešování, to platí u obou případů, viz http://www.jakpsatweb.cz/clanky/caching-tutorial-czech-translation.htm l
jozob
Profil
error414 & llook
Ja som tiež jednoznačne pre ukladanie na server. Uviedol som aj druhú možnosť, keby náhodou nemal miesto na servri (aj to sa stáva)...
llook
Profil
error414 Pokud autor skriptu neurčí jinak, tak PHP skript vždy vrací takové hlavičky, aby se nekešovalo. Nekešovat nic bývá menší zlo než kešovat něco co nemá být kešované.
error414
Profil
llook
JSem rikal ze se to nekesuje, ale dik za doplneni znalosti.
RAmses
Profil *
Diky vsem!
Chtel jsem vedet co bude rychlejsi, o misto mi moc nejde, tech par mega co zaberou nahledy neni nic ve srovnani se zdrojovyma obrazkama...Ale libi se mi ta moznost, ze kdyz se pozdeji autor webu pro ktereho to delam rozhodne ze by chtel ty nahledy vetsi tak se to opravi jenom zmenou parametru width. Coz mi prijde lepsi nez zpetne scriptem vytvaret nove nahledy.

Rozhodl jsem se že pri uploadu vytvorim nahledove fotky a tenhle script pouziju pouze pro zobrazeni fotek u hromadneho uploadu kde jeste nejsou nahledove fotky vytvorene.

RAmses
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0