Autor Zpráva
Jirin
Profil
Zdravim,
rad bych udelal na svem webu lepsi vyhledavani v clancich - aby se zadané slovo dalo napřiklad sklonovat, příp. časovat apod.. Můžete me nekam odkazat , kde o teto problematice naleznu blizsi info. Pripadne nejakou tridu, slovniky atd.? Nebo jak by se to dalo udělat... Díky
pmasarik
Profil
Použi funkciu na sklonovanie

function sklonovani($k,$a,$b,$c)

{
if($k == 1) { $s = $a; }
else if($k > 1 && $k < 5) { $s = $b; }
else if($k >= 5) { $s = $c; }
else if ($k == 0) { $s = $c; }
return $s;
}


Použitie:

sklonovani($pocet,'najdeny','najdene','najdenych')
Jirin
Profil
Asi jste me moc nepochopil, me jde o to, ze navstevnik zada napriklad "kolo" a ja chci aby to naslo i tvary "kola, kol, kolech" atd.
pmasarik
Profil
Tak to potom sorry, ja som zle pochopil čo chceš...
halogan
Profil
ispell
Jirin
Profil
Diky za odpoved, ale nevim trochu, jak s tim pracovat por tento ucel. Mam dojem, ze je to jenom na kotrolu pravopisu ne? Nebo lze to pouzit i zde?
halogan
Profil
Jirin: nemam s nim zkusenosti, ale v nejakem rozhovoru pan Illich (tvurce jyxo.cz) rikal, ze vsechny ty sklonovane tvary maji z ispellu.
Jirin
Profil
Diky, nemate nekdo zkusenosti, jak vygenerovat slovnik - kde by byly ty tvary ke kazdemu slovu. Nejak nevim, jak na to:(
Pitt
Profil
Zkus se zeptat někoho z NetCentrum.cz ;) Prý jsou specialisti na vyhledávání v češtině ;))
Ale myslím, že každý slovo si sami přidaly do dtb..
Jirin
Profil
Hehe, diky, ale na nekoho znameho z netcentra nema kontakt, a myslim ,ez by ani neporadili:-D
Jakub
Profil
To bude asi problém ;o(

nejdřív teorie:
co je lemmatizace: http://weblog.jakpsatweb.cz/archiv/2003-07.html#011415 (+ odkaz odtamtud na Scienceworld)

Používá se na to buď ispell (jyxo) - český slovník dělá Petr Kolář (GPL), nebo komerční sw - třeba pro Seznam dělala lemmatizátor Lingea.

A ta praxe - je to problém. Lemmatizace v češtině je IMHO docela náročný proces, který cestou PHP půjde ošetřit asi těžko - a nevím, jestli ti ispell tvůj hoster nainstaluje a zpřístupní.
Nejjednodušší řešení co mě napadá je udělat parazitní formulář do Jyxa/Seznamu, Google myslím český lemmatizátor nepoužívá. Teoreticky by šlo nějakým skoro-šíleným způsobem do db naházet všechny tvary a ty pak prohledávat - ale jde o statisíce slov...
Jirin
Profil
Jakub:Diky, hned jsem chytrejsi!

Uz to jen uvest do praxe:-) Byl bych rad, pokud byste me mohl kontatkovat na ICQ, rad bych se dozvedel vice veci (kontakt mam v profilu - po klepnuti na Člen)

Parazitnim formularum se chci vyhnout, nechci totiz pouzivat ten slovnik jen pro vyhledavani, ale i pro jeden dalsi projekt, kde se to neda vyuzit, blize na ICQ...
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0