Autor Zpráva
mišmen
Profil *
nazdar lidi chtěl sem se zeptat, na kouzlo, když m web třeba adresu
http://interval.cz/clanky/php-prace-s-retezci-v-php-podruhe
Nechápu jaktože tam neni .php nebo nějaký amprsandy. Jedno z možností co mě napadlo jestli to neni složka php-prace-s-retezci-v-php-podruhe a v ní soubor index.php kterej se nezobrazuje. Stejně nevim jak bych to udělal. Nevíte o nějakym tutoriálu či lehce načrtnout jak na to? dikes moc
koudi
Profil
Nejspíš mod_rewrite.
mišmen
Profil *
aha takže jenom zjednodušeně mám stránku ahoj-hoj.php
a mod_rewrite tam podstrčí jinou prava.php ale zobrazí ji jako ahoj-hoj.php a bez koncovky jenom ahoj-hoj?
koudi
Profil
Zjednodušeně asi takto:
mod_rewrite je modul do apache, konfiguruje se přes soubot .htaccess.
Základem pro práci s M_R jsou tzv. regulární výrazy.
Běžně to funguje tak, že uživatel zadá adresu, webserver se podívá, zda u něj existuje požadovaný soubor. Pokud ano, odešle ho uživateli, pokud ne, zahlásí chybu 404. Pokud je aktivní M_R, tak se server podívá, zda soubor existuje. Pokud ano, odešle ho uživateli, pokud ne, tak předá adresu M_R. Ten ověří, zda adresa projde regulární výrazem. Pokud ano, přesměruje ho na stránku, která je v jeho nastavení. Pokud ne, tak chyba 404.

Ještě k tvému příkladu:
Ne, nepotřebuješ ahoj-hoj.php. Ono pokud máš stránky v souborech, asi moc M_R nepotřebuješ. Hodně se tu užívá u dynamicky generovanych webu. Takže např. z onoho příkladu interval/clanky/nazev-clanku by se to mohlo 'přesměrovat' (ve skutečnosti to není přesměrování) na index.php?sekce=clanky&clanek=nazev-clanku. S tim už si poradí ten php skript, který se to pokusí vytáhnout z databáze.

Doufám, že jsem to napsal trochu srozumitelně. Asi moc ne, ono takhle po ránu mi to moc nemyslí...
mišmen
Profil *
ne napsals to výborně dík
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0