Autor Zpráva
mackopu
Mám na webu složku Upload s podsložkami a do každé z nich potřebuji umožnit vkládání souborů pomocí FTP klienta (co podsložka, to jiný uživatel). Vím, že je to možné řešit přes uploadovací formulář, ale v tomto případě to není optimální a nerad bych, aby se tu na to konto rozeběhla diskuze o elegantnějším řešení ;-)
Jak tedy (zcela polopatisticky) umožnit FTP přístup někomu jinému do právě a jen konkrétní složky, aniž by se mohl "přehrabovat" i v ostatních složkách a souborech webu?
Lemur
Profil *
Zaprvé: složka je mikrosoftizmus, správně je adresár. Pokud je to unixový stroj, je nejlepší řešení udělat každému vlastní účet a dát ho do chroot jailu v daném adresáři. U některých FTP serverů (třeba ProFTPd) nemusí uživatelé mít ani účet, protože se autentizace může dělat jinými způsoby (separátní /etc/passwd, MySQL). U windowsowského stroje nemám potuchy.
mackopu
dát ho do chroot jailu v daném adresáři
Tak to mi právě jako polopatismus moc nepřijde. V životě jsem to ještě nedělal a potřebuji nějaký OPRAVDU český popis jednotlivých kroků.
Honza Hučín
Nastuduj si něco o .htaccess souboru, tím můžeš zaheslovat jednotlivé adresáře.
Lemur
Profil *
chroot jail, česky vězení v adresáří s posunutým kořenem (to zni strašne, co?), je adresář, ze kterého nemůžete do nadřazeného adresáře, ale chová se jako kořenový adresář - root. Většina unixových FTP serverů ho dokáže udělat, např ProFTPd - volba DefaultRoot ~ , nebo třeba vsftpd - volba chroot_local_user=YES .
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0