21. září bude sraz! Od 18.00 v restauraci Tradice v Praze u Anděla
Autor Zpráva
Kaifman
Ahoj lidi chtěl bych rozvinout takovou měnší diskuzi o SQLite. Měl bych pár dotazů, hlavně na ty zkušenější tykajících se SQLite.

Co je podle Vás lepší ? MySQL nebo SQLite. Někde sem četl že SQLite má podporu transakcí, views a triggerů, čímž překonává i MySQL, ale jak je to s rychlostí ? Na intervalu jsem četl že SQLite je navíc pro výběrové příkazy ještě o něco rychlejší než dosavadní přeborník pro (jednoduché) SELECTy, tedy MySQL. Co si o tom myslíte? Rozjíždím teď jistý projekt (něco na styl toplistu nebo emerite) a pomalu přemýšlím nad tím, že bych ho postavil na SQLite....je to špatnej nápad? Jak je to s kompatibilitou s MySQL co se týče SQL?
thingwath
Tohle by mě rovněž zajímalo, nedokážu si představit jak by si SQLite stála. Já nevím, podle mě ji zásadně limituje fakt, že nejde o databázi se serverem, což je řešení používané u malých databází jako db. Ale nevím, rád bych věděl.

Jinak pokud nejde o úpravu tabulek (velká bolest SQLite), tak fakt zvládá něco lépe než MySQL (ty transakce, třeba).
Kaifman
jak úpravu tabulek ? myslíš vkládání dat ? To bude asi ten hlavni oříšek u SQLite protože používá jeden soubor, a já mám pocit, že nemůže do jednoho souboru zapisovat najednou takže se čeká až se dopíše a IMHO tam budou asi ty prostoje. Tento problém by šel myslím vyřešit na urovni php, prostě by sis každou tabulku ukládal do jinyho souboru tak jak to dela MySQL a tim by se to trochu rozlozilo ... mno nevim je to jen takovy plácnuti do vzduchu. nedokazu si totiz prestavit jakou struktorou je to v tom souboru usporadany, jestli to je tak jak si myslim tak se ani nedivim ze to muze bejt pri vkladani pomalejsi, a to rozlozeni by to mohlo mozna vyresit :-)
thingwath
No, myslím tím třeba změnu sloupce (to přidali hodně nedávno). Ale to asi normálně dělat nebudeš.

Tuším, že na úrovni operačního systému se dá zamykat soubor po částech, ale to je celkem jedno, netuším jak je to konkrétně řešeno, ale možná takhle přijdeš o možnost cache a bůhvíčeho všeho. Nevím.

Asi takhle, já používám SQLite na deníček a poznámky :-)
Kaifman
no to nevim jak bych to vyuzil, no asi udelam verzi pro MySQL i verzi pro SQLite a uvidim :-)
thingwath
Upřímně, SQLite má být vestavěná databáze, právě něco jako db. Používat to jako MySQL podle mě nebude ono. Budeš muset na úrovni tvojí aplikace suplovat část těch funkcí (tipl bych třeba právě nějaké to cachování a různé další zlepšováky). Pokud ta aplikace má být v PHP (a ne třeba C), tak bych si tipl, že to bude krutě pomalé.

Určitě to zkus, ale nevím.
halogan
SQLite mě docela překvapila a líbí se mi na ní její přenositelnost, která je vlastně dokonalá. Nevýhody však také jsou. Když máš třeba sloupec s UNIXTIME a chceš vybrat ty, ktery se rovnaj patku, to v SQLite jednoduše neuděláš, jedine si doprogramovat a to... no nevim. Navíc phpMyAdmin vs... nějaké z PHP contestu, jinak moc nevim.

Koukni se na nějaký test speedy, kde SQLite jen někdy je rychlejší než MySQL.
Také tam musíš tu db blokovat přes .htaccess, protože to přeci jen je jen soubor...
Já osobně bych věřil raději MySQL, SQLite spíš na něco menšího jako je blog atp.

Btw věřís 250kB nebo 20MB?
thingwath
SQLite mě taky v lecčems překvapila. Ale jak jsem říkal, chápu ji jako databázi vhodnou pro vestavění do aplikací. Je malá a rychlá, přenositelná, pro to se hodí. Pak se dá využít všude tam, kde by MySQL nebo něco jiného bylo příliš velké a zbytečné (můj deníček, ten blog...).

Do SQLite se ale dá doprogramovat leccos a to docela snadno, v tomhle bych ji nepodceňoval. Ale pokud chcete psát v PHP, tak se to na výkonu IMHO určitě nevyplatí.
Kaifman
hmm tak to je naprd...to sem nevedel s tim unixtimem :-(
Kaifman
ja v c neumím ani zblo, takže si toho moc nedoprogramuju :-)
thingwath
V PHP si to nedokážu s rychlostí představit. No říkám, zkus to ;-) Zkušenosti se vždycky hodí, zejména tehdy, pokud máš v plánu se o ně i podělit :-D
Kaifman
Našel jsem stránku kde se porovnává MySQL, PostgreSQL a SQLite jak tak koukám tak MySQL i PostgreSQL tam dostávaj silně na pr*el

Zde to je... stojí za to si to přečíst :-)

http://www.sqlite.org/speed.html
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0