Autor Zpráva
quest
Profil *
Používám PSPad a trochu mě zlobí, že když v něm otevřu soubor s koncovkou *.inc ta se mi špatně zvýražnuje syntaxe php - v podstatě vůbec. Zatímco když ten samý soubor pojmenuji *.php, tak je vše ok.

Koukal jsem do nastavení -> nastavení zvýrazňovačů -> php -> a koncovka *.inc je tam přidaná, tak nevím kde je chyba. Netušíte někdo, prosím, kde mám co nastavit?
jojoj
Profil *
tu
guest
Profil
díkec
v6ak
Profil
Co furt máte s tou příponou inc? Tam php kód nepatří (zvlášť pokud jsou v něm citlivé údaje...), protože obvykle jej webserver nepovažuje za php a vypíše to.
guest
Profil
v inc je includovaný kód, takže webserver ho nemůže jen vypsat, neboď includovaný kód je vložen do *.php souboru
Senyx
Profil
Když někdo zjistí cestu k souboru, tak samozřejmě není problém si obsah souboru vypsat, pokud samozřejmě nemáte server nastavený tak aby PHP kód z *.inc vykonal...
ondra_knezour
Profil
webserver ho nemůže jen vypsat, neboď includovaný kód je vložen do *.php souboru

Na to pozor, webserver ho samozřejmě ochotně vypíše, pokud o něj klient požádá a není nastaveno jinak.

Je samozřejmě možné v každém souboru, který se má někam vkládat kontrolovat, jestli byl skutečně vložen nebo je volán přímo, nakonfigurovat přístup do vkládaných adresářů a podobně, ale přípona .php je asi nejjednodušší varianta primitivní ochrany proti zapomenutí výše uvedeného.

Osobní poznámka - není mi úplně jasné, proč se php soubor jmenuje *.php, ale php soubor, byť vkládaný, se jmenuje *.inc a zároveň se php soubor se šablonou nejmenuje *.template a php soubor s controllerem *.controller a php soubor vkládající hlavičku stránky *.header a php soubor vkládající menu *.menu a tak všelijak dále :)
guest
Profil
no pokud někdo zadá adresu přímo na ten inc soubor (pokud ho nějak uhádne), pak se vypíše, to je pravda. Já to používám abych se lépe orientoval, které soubory jsou vkládané a které ne ... ale to můžu udělat i tak, že si vkládané soubory dám do adresáře inc a koncovky nechat php, takže asi máte pravdu - určitě to bude bezpečnější. ...tím se vlastně vyřeší i můj prvotní problém. Takže díky :-)
v6ak
Profil
Já používám *.inc.php, *.cfg.php, ..., tedy dvojpřípony, z nich poslední určuje typ souboru (a je důležitá pro webserver) a ty před tím určují význam.

BTW: není velký problém odhadnout db.inc, spojeni.inc, ...
guest
Profil
v tom PSPadu, kdyby to někoho zajímalo, to špatně zvýrazňovalo *.inc soubory proto, že koncovku *.inc má PSPad nastavenou kromě php i pro Pascal, takže stačí smazat tu příponu z Pascalu a zobrazuje to správně pro php.

Líbí se mi ale řešení, které napsal v6ak. To je dobrý nápad ty dvojpřípony, díky.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0