Autor Zpráva
Levisák
Profil *
Chci začít s distribucí php, jedná se samozřejmě o vlastní aplikaci.
Je potřeba předávat zákazníkům celý zdroják (bohužel jinak je to neprodejné, není to nic závratného, ale pracoval jsem na tom přes půl roku a nechci jen tak pro leckoho umožnit kopírování nebo dokonce další prodej).

A konečně moje otázka pro již zkušenější prodejce svých aplikací:

Má smysl udělat do aplikace nějaké jednoduché zabezpečení ? (např. aktivace pomocí ID, nějaké ověřování, nebo skrytou díru do aplikace pro zablokování nelegální kopie nebo něco podobného).

Jak to řešíte vy?

Děkuji všem za rady.
krteczek
Profil
Myslim si, že to nikdo nebude prodávat dál, většinou tomu stejně nikdo z těch zákazníků nerozumí, v jejich počítačích to většinou fungovat nebude... málokdo potřebuje dělat dva stejné weby.

když bude chtít ukrást tak ti to ukradne.
Mireczech
Profil
Co si myslis ze by ti rekl zakaznik kdyby v aplikaci nasel backdoor. Ja osobne bych nejspis pozadoval vraceni penez, protoze kdyz obevim backdoor ktery umozni smaznuti nelegalni kopie, tak uplne stejne budu moci likvidovat konkurenci. Jinak by jsi mohl udelat binarku z PHP nejakeho souboru kde bude definovano ze to muze bezet jen na domene neco.tld (zabezpeceny to sice bude, ale obejit to pujde vzdycky.)
Osobne jenejlepsi branit svoje dilo tak, ze ho vydas pod nejakou licenci ktera ti vyhovuje.
Zerog
Profil
A s licencema je to jak? Napisu tam co zakaznik muze a co ne a je to? Nebo je to trochu slozitejsi?
Levisák
Profil *
Děkuji Vám za názory, backdoor je i podle mě podraz, vázat to na určitou adresu je zase práce navíc s každou kopií zvlášť. Asi to ponechám krásně přehledný, dokonce s popisem jednotlivých funkcí. Ta licence se zdá nejlepším řešením, najmu si na hodinku právníka ať mi to proběhne a bude to. Mám ale neblahý pocit že i kdyby tu licenci krásně někdo porušil, neumím si představit že by jsem se s ním tahal kvůli nehmotného kódu po soudech. Je fakt že se vtom běžný zákazník nevyzná a zkušenější programátor něco podobného napíše sám. Největším nebezpečím jsou právě kutilové, tímto obdobím snad přešel každý z nás, jen doufám že z toho taky časem každý povyroste a zjistí že není krásnější pocit než se kochat nad vlastním řešením.

Pokud by někdo věděl o lepším řešení než licence, klidně reagujte, budu rád za každý názor - budu to tu hlídat. :-) Děkuji.
PP
Profil *
www.zend.com/products/zend_guard
Pavel Strejček
Profil
Levisák
Pokud by někdo věděl o lepším řešení než licence, klidně reagujte, budu rád za každý názor - budu to tu hlídat. :-) Děkuji.

Umisťovat skripty pouze na vlastní server. To je jediné účinné řešení.

PP
www.zend.com/products/zend_guard

Existuje web na kterém udělají rozkódováním této ochrany, tuším první skript zdarma a další za úplatu.

Další možnost je třeba bcompiler.
Mireczech
Profil
Další možnost je třeba bcompiler.
zkompilovat jsem to navrhoval o par prispevku vis, ale ja preferuji davat zakaznikovi otevreny kod, navic zkompilovat kod nic neresi, kopirovani je dale porad mozne. Navic je treba zkompilovat zdrojaky nejlepe na tom stroji kde to pobezi (zavislost na "typu" procesoru). Proto se mi porad jako nejlepsi reseni zda zakompilovat jen konfigurak na urcitou adresu (kompilovani se da elegantne vyresit scriptem ovladanem z web rozhrani).
Pavel Strejček
Profil
Mireczech
...ja preferuji davat zakaznikovi otevreny kod..

A to dobrovolně u closed-source licence? Proč?
had
Profil *
open source? tak proč se ptáš jak to ochránit? nechápu...
krteczek
Profil
Pavel Strejček: no a jak chceš rozumně zajistit i closed-source kód, když se bavíme o php? Každé zde uvedené řešení má možnost obejíti ochrany, když "NĚKDO BUDE CHTÍT"..., popřípadě klient bude mít svou představu o hostingu...

Rozumnou licenci asi najdeš i někde na webu. Nejjednodušší je to hodit pod nějakou obecnou, třeba GPL. kdokoliv se vtom muže pohrabat, upravit, ale zase to musí vrátit zpátky upravené k dispozicí pod stejnou licencí... (Ano ani tohle nejsi schopen ohlídat, ale svět je takový) V dnešní době existuje tolik Open Source aplikací napsaných pro web, že bych se tímto problémem ani nezabýval.
Pavel Strejček
Profil
krteczek
no a jak chceš rozumně zajistit i closed-source kód, když se bavíme o php?

viz můj přípěvek výše: 100% nijak, pokud k němu má přístup nepovolaná osoba.

Nejjednodušší je to hodit pod nějakou obecnou, třeba GPL.

Tak to jsem nějak nepobral, ochrana closed source kódu pomocí open-source licence?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0