Autor Zpráva
Xaver
Profil *
Co je to Framework? Proč se používá? Jaký je rozdíl mezi Framework a Smarty?
Jsou frameworky v php5? Jaký je nejlepší? Používáte Framework a je to jednodušší? Je o tom nějaký návod?
Díky
tiso
Profil
1. 2. viď wikipedia
3. Smarty je šablonovací systém, framework je framework
4. áno
5. presnú odpoveď ti nikto nedá
6. nepoužívam
7. neviem
Mastodont
Profil
Xaver
1. - 4. UTFG
5. N/A
6. ano, ano
7. UTFG
anonymní
Profil *
A jaký framework používáte?
roberta
Profil
anonymní
na PHP http://framework.zend.com/
na ASP .NET http://msdn.microsoft.com/netframework/
zero0x
Profil
rad ti to vysvetlim

Co je to Framework?
* framework je kniznica, ktora ulahcuje urcity typ uloh. Programovanie webovych aplikacii je povecsine ukladanie, a vyberanie dat z databazy, takze je velmi bezne ked sa opakuje vela veci dookola (spomen si kolko krat si pisal INSERT INTO...), teda programovanie je rychlejsie a efektivnejsie


Proč se používá?
* pouziva sa z cistej lenivosti. Chytri a lenivi programatori zistili, ze nemusia stale vsetko pisat dookola, tak zacali vymyslat frameworky

Jaký je rozdíl mezi Framework a Smarty?
* Smarty je nieco uplne ine ako framework. Zatial co framework je nieco co kompletne zjednodusuje vyvoj webu, Smarty je nieco co zjednodusuje iba jeho cast: umoznuje oddelit logiku aplikacie od zobrazenia. (to avsak nie je dokonaly system)

Smarty sa da zabudovat do frameworkov. Teda framework bude plnit vsetky ulohy pri vyvoji webu, a Smarty sa bude starat o zobrazovanie. Ano, mozu fungovat spolocne.



Jsou frameworky v php5?
* Ano


Jaký je nejlepší?
* Neviem ktory je najlepsi, momentalne pracujem na velkom projekte a vyuzivam Zend Framework, a musim povedat, ze som spokojny

Používáte Framework a je to jednodušší?
* Ano je to ovela jednoduchsie. Framework sa stara o strukturu aplikacie do modelu MVC - model-view-controller. Vysvetlenie:
>>controller riadi chod aplikacie. Stahuje data z model a posiela ich do view
>>model je zdroj dat. Zvycajne ma kazda tabulka v databaze vlastny model, a ty do nej vkladas funkcie na bezne ulohy. Model ma vela zabudovanych funkcii, a mozes si vytvorit funkcie ktore budu platit pre vsetky modely.
>>view sa stara o zobrazovanie. Moze to robit napriklad Smarty

Dalej framework velmi zjednodusuje bezne ulohy. Ako som spomenul pri pristupe do databazy. Iba si vytvoris model pre tabulku, a vecsinu beznych uloh mas automaticky. Napriklad vkladanie dat do databazy. Nemusis pisat insert into... Staci ak mu posles asociativne pole v takomto tvare: array("nazov_stlpca" => "hodnota", "druhy_stlpec" => "druha_hodnota")... to znamena, ze programovanie je ovela rychlejsie, a nemusis sa zdrzovat so SQL kodom..

Je o tom nějaký návod?
* Isteze, je ich plno. Najprv by som ti odporucal prestudovat wikipediu, a zistit si viac o architekture MVC, a o Zend Framework. Potom ak chces vyskusat napriklad zend (odporucam, mne sa paci) tak si pozri preklad tutorialu do cestiny : http://pari.cz/219/zaciname-se-zend-framework

dufam ze som ti odpovedal dost jasne, ak by si mal nejake dalsie otazky iba napis
Díky
Mastodont
Profil
Staci ak mu posles asociativne pole v takomto tvare: array("nazov_stlpca" => "hodnota", "druhy_stlpec" => "druha_hodnota")

Ve správném frameworku mu předáš $_POST a hotovo :)
zero0x
Profil
no a co si myslis ze jak to robim :D

ale toto sa lahsie pochopi, lebo zaciatocnikom by nemuselo doklepnut ze nazvy poloziek su rovnake ako nazvy stlpcov v tab ;-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0