Autor Zpráva
joe
Profil
Ahoj,

Neznáte nějaký dobrý příklad (návod, již hotový systém), ze kterého by se dal naučit způsob vytváření stránek ve vrstvách (aplikační, prezenční...). Jakým způsobem se to dělá v PHP?
Docela mě to zaujalo v Javě, ale v tý programovat už snad ani nechci :) a chtěl bych to přenést do tvorby stránek a třeba si vytvořit nějaký malý jednoduchý framework.

Je nutné použití nějakých šablonovacích systémů? Ty se mi zdají někdy poměrně zbytečné...
suky
Profil
joe
Mozna se muzes poohlidnout uz po nejakem hotovem frameworku napr. Zend. Pokud by sis ho chtel tuplem vytvorit sam, pak ti doporucuji nastudovat MVC design pattern.
joe
Profil
suky
Uff, frameworkem bych právě začínat nechtěl, to je na mě ještě moc složitý. Spíš by to chtělo nějakou jednodušší „aplikaci“, kdyby o ní někdo věděl.
suky
Profil
joe
Zend pracuje na MVC, coz je oddeleni aplikacni a prezentacni logiky aplikace, pokud chces zacinat s necim jednodussim, nepotrebujes pak oddelovat tyto dve vrstvy. Podle me se vyplati investovat cas do nauceni frameworku (preferoval bych Zend, ale to by mohlo byt subjektivni). Ve slozitejsich systemech se urcite vyplati...
Watchick
Profil *
Vůbec nevím a nechci jen publikovat svůj web, ani říkat, že je dělán správným způsobem, ale dělal jsem ho s mými malými znalostmi php :-) Travian.damak.cz
joe
Profil
Watchick
Tady ani nejde o základy PHP, jako spíš o to, pochopit jak správně psát objektově a pak to nějakým slušnějším způsobem „vypsat“. Předávat proměnné v adrese a měnit stránku se lze naučit během dvou minut :-)
srigi
Profil
Prejdi si tento tutorial, je fakt dobry. Ked si podla neho napises aplikaciu, budes hned vediet o 100% viac o PHP. Zarucujem.
joe
Profil
srigi
A jo, díky. Pamatuju, že na tomto návodu jsem taky někdy byl. Jdu na to nebo si to zase někam uložím a pak na to zapomenu. To je to co jsem hledal ;-)
souki
Profil
Zkus proniknout do javy :) Po dlouholetém programování v php (a snažil jsem se psát objektově a hezky) jsem byl nucen se jí začít učit a hodně to změnilo můj postoj k programování
joe
Profil
souki
Do toho mě nutili na škole teď, po zkoušce, která moc nedokazuje znalosti snad bude klídek ale. Docela jsem se do toho dostal, ale rozdíl je v tom, že v PHP se po načtení stránky všechno zruší, to v javě nejde, tam to máš všechno „pořád“ dokud se to samo nezruší. Navíc se mi ze začátku vůbec nelíbilo přetěžování metod, ale teď by se to kdekoli jinde hodilo. A mít nějaký ide na php, co by bylo jako netbeans, který jsou sice docela pomalý by bylo dobrý. :-)

---

Jinak zkusil jsem si udělat ten příklad, co je na tom webu (viz. odkaz výš). A že by se mi to líbilo se říct nedá :-)
souki
Profil
joe
S tím rozdílu ve výstupu souhlasím. Trochu pak ztrácí význam dělat objekty. Ale já je je třeba používám na komunikaci s databází a podobně. je pak rozídl, jestli kvůli změně názvu zboží lovíš sql dotaz nebo jen použíješ $zbozi->nazev = 'Nazdar'.
Jinka jako IDE bych doporučil Zend nebo pránějaká verze Eclipse je dobrá. Dokonce umí pracovat i s phpDoc. Akorát mi chybí, že to umí dohledávat jen v souborech, které jsou zrovna otevřené. A to ikdyž mám projekt připojen jako další disk. Ale automatické doplňování kódu z Netbeans taky postrádám.

BTW - nejsi na STM v prváku? :) Já mám zkoušku v pátek :)
joe
Profil
souki
O Eclipse, že existuje nějaká verze i pro PHP. Zkusim ten Zend, ale to asi budu muset odinstalovat NetBeans, neni místo :)

Jinak jsem, bohužel :) Já už zkoušku z Javy psal jako předtermín, takový divný otázky tam jsou a budou zase hodně podobný, na to se nemá cenu ani učit a taky to píšu v pátek, aspoň že se mi ten pokus nepočítá.
srigi
Profil
Ja momentalne ako IDE pouzivam Eclipse PDT, pracuje sa v tom dobre. Samozrejme, ze k behu potrebuje Javu, takze pozor na to.

BTW ja si zase tu app v tutoriali neviem vynachvalit. Pridal som templatovaci engine bTemplate a na male rychle weby je to idealne. Len to treba trocha poopravovat, napr. v routri zabudol autor predavat argumenty z URL do Controllera.
suky
Profil
souki
Ale automatické doplňování kódu z Netbeans taky postrádám.
Doplnovani kodu je dostupne v Zend Studiu (Development Environment) a dokonce podporuje i Zend Framework, coz u me ulehci psani asi tak 10x.
souki
Profil
suky
Nemyslím jen našeptávání. Netbeans umí třeba nabídnout když voláš neexistující metodu, že ti ji doplní (správnou viditelnost, název i paramametry a ještě dovnitř dá vyjímku, že ještě není implementovaná).
Nebo "implement all abstract methods". To by byl konečně důvod začít v php používat interface :)
joe
Profil
souki
To jsem zkoušel udělat něco podle návodu, kde se právě v php dědila nějaká třída a musely se tam nějaké metody. Kdyby tam nebyl napsaný přímo jejich kód, tak bych to psal snad až dneska. Na to je Java fakt zlatá, ale myslim, že pro okení aplikace především pro Windows zatím téměř nepoužitelná.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0