Autor Zpráva
Harkonnen
Profil
Zdravím. Dělám systém objednávek lidí do ordinace tak, že si z kalendáře vyberou den, na který se chtějí objednat a v následující tabulce volný čas. Musím ale vymyslet systém, který tohle bude zpracovávat. Máte nějaké rady, jak tohle provést? Největší problém je asi v tom, že MySQL nejspíš nebudu moci použít a vzhledem k ochraně osobních údajů objednaných lidí nevím, jak to mám udělat. A MySQL ani neumím. Dělal jsem vždy práci se soubory pomocí php, ale myslím, že na tohle to není zrovna to nejlepší a ani nevím, jak bych vyřešil načítání různých dní (souborů). Hledal jsem různě po internetu a našel spousty kalendářů událostí, ale nic podle mých představ. Chci to mít jen jednoduché, ale aby to splnilo účel. Mohl by někdo pomoci, nebo poukázat na nějaké hotové řešení, jestli je? Díky moc předem za jakékoliv rady.
Alphard
Profil
MySQL nejspíš nebudu moci použít
a budete moci použít jinou databázi? i s databází je třeba dobře promyslet strukturu, ještě to patlat v souborech...
(i tady na fóru bylo dost lidí, co se vyhýbali databázi, zkusili to se soubory a hodně rychle se začali učit SQL :-))

jak to má fungovat? kdyby byly třeba pevně dané doby, na které se lze objednat a jen se ke každé dopsalo jméno a další informace, nemusel by to být až takový problém

navíc si myslím, že ochranu dat bude jednodušší zajistit v databázi než v souborech
Harkonnen
Profil
Tím, že nemohu použít MySQL jsem myslel, že nemohu použít ani jinou databázi. Fungovat to má tak, jak jste napsal. Budou přesně dané časy (po 10 minutách), kde si člověk "klikne", vyplní své údaje a je na tu dobu objednán. A s tou ochranou dat v souborech a databázi, bohužel pro mě, souhlasím. ;-) Asi se aspoň trochu něco z SQL naučím, abych dodělal tenhle úkol a přesvědčím zadávajícího, že to tak bude lepší. Přece jen on není programátor. Ale i tak, protože to je SQL, tak zatím vůbec netuším, jak na to. Zatím ani teoreticky, čím bych měl začít, jak bych to měl asi udělat. Pomůže mi i nápad. Jsem toho názoru, že to zvládnu vždy sám a nikdo to nemusí dělat za mě, ale pomoc a nápady se vždy hodí. :-)
radas
Profil *
s těmi soubory by to taky nebylo špatné..prostě by byla složka objednavky a vždy když se vytvoří nová obědnávka tak by se buď vytvořil nový soubor se zapisem všech dat nebo by se jen přidaly další data..a asi něco jako ve stylu nějakého guestbooku který zapisuje do souboru...asi tak bych to řešil ale použiti db by bylo jednodušši..
Harkonnen
Profil
Takhle mě to napadlo taky a se svou znalostí souborů bych to tak taky řešil, ale říkal jsem si, že by to bylo zbytečně složité, parsovat z toho souboru ty data a ještě doufat, že se na něj nikdo nepodívá zvenčí, protože obsah by měl vidět jen admin po přihlášení. Běžní uživatelé by měli vidět obsazená místa a admin i detaily k tomu. Jenže to SQL neumím, takže "jak moc" by to bylo jednodušší? Nějaká jednoduchá myšlenka, jak toto provést? Myslím tím, jestli na to jde aplikovat pár SQL dotazů a je to vyřešeno, nebo to tak nejde...
radas
Profil *
myslím si že by stačilo jen vždy otevřit během skriptu ten soubor přečíst vše potřebne a zase ho zavřít...neincludovat ho....
Harkonnen
Profil
Jasně, určitě bych ho neincludoval, ale snažil bych se z něj při načtení stránky naparsovat správná data. Takže říkáš, že pomocí souborů to není až tak špatný nápad jo?
nightfish
Profil
Takže říkáš, že pomocí souborů to není až tak špatný nápad jo?
oproti použití databáze to bude onanie

napadaji me s databazi dve varianty... bud si budes do tabulky ukladat jenom useky, ktere si nekdo "objednal" (s tim, ze ostatni budou volne) a nebo si do tabulky "predgenerujes" useky na nejakou dobu dopredu (treba na mesic), a u kazdeho si poznacis, jestli je volny nebo ne

prvni varianta je mene narocna co se velikosti ukladanych dat tyka, ale zase bude trochu slozitejsi vypsani volnych terminu
druha varianta uklada do databaze i data, ktera bys teoreticky nemusel potrebovat (volne terminy), na druhou stranu pokud nebudeš potřebovat zobrazovat historii objednaných termínů, tak by to nemusel být takový problém (vždycky jednou za čas přesuneš termíny, které jsou v minulosti do nějaké archivační tabulky)
Harkonnen
Profil
Aaaa :-) takže se nakonec asi stejně vrhnu na tu databázi. Každopádně díky moc za rady, každé další uvítám a už i tak jsou tady konstruktivní nápada, takže jste mi vnukli fajn nápad a mohu se tímto směrem ubírat. Zkusím asi jednu možnost s tou databází a uvidím, jak to půjde. Kdyby něco, tak se zase ozvu. Dneska tady už nebudu, ale zítra večer s tím snad začnu. Jo a historii opravdu nepotřebuju. Jakmile bude minuta po půlnoci, tak se může předchozí den se všemi daty klidně zapomenout.
Tomasds
Profil
Řešení bez databáze je bastl. Řešení pomocí databáze s tím, žes s databází ještě nic nedělal.. no potěš. Doporučoval bych nechat si to udělat a zafungovat čistě jako prostředník. Zákazník se to nemusí vůbec dozvědět a bude mít řešení od profíka. Ty z toho nebudeš mít ani korunu (nebo pár kaček), ale dostaneš slušně napsanou aplikaci, ze které vytěžíš spoustu informací a příští zakázku zvládneš sám.
ninja
Profil
Harkonnen: Souhlasim s Tomasds. Pokud nemas s databazi a vubec vetsi aplikaci, ktera obsahuje citliva data, zkusenosti, radeji se do toho napoprve nepoustej. Nasekas tam pravdepodobne tolik chyb a der, ze to nepujde pouzit. Tim se te nechci nijak dotknout.

Zkus to zadat nekomu kdo ma s podobnou aplikaci zkusenosti, priraz si nejake procenta za zprostredkovani. Vedle toho si muzes vyzkouset napsat nejaky jiny projekt s pouzitim databaze.
Harkonnen
Profil
Tak já ještě uvidím. Každopádně zase tak černě bych to neviděl, jelikož to není žádná velká stránka ani projekt a bude se jednat řádově o pár záznamů, max 10 - 15. A navíc programuju už několik let, takže pro mě není problém se něco nového naučit. Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že napoprvé to nemusí být nic moc, ale na nepoužitelné bych to taky neviděl.
Tomasds
Profil
Jen bych dodal jednu drobnost. Počet záznamů nehraje roli. Je jedno, jestli 10 nabo 10.000. Nejdůležitější je vytvořit správnou strukturu. Jak s ní pak budeš pracovat, to je další věc.
Jakoukoli chybu můžeš opravit. Ale struktura dat musí být od začátku v pořádku, jinak děláš zbytečnou práci.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0