Autor Zpráva
Tomas Novella
Profil *
Dobry vecer,
rozmyslam, ze by som si naprogramoval vlatne CMS, ktore by som potom mohol uspesne pouzivat vo webovych projektoch

osobne sa mi najviac paci flox cms a chcel by som sa nim inspirovat.
(kto ho nepozna, nech klikne na http://sk1uska25.biznisweb.sk/admin/ - meno aj heslo je 'tomasnovella'.
samotna skusobna webka sa nachadza na http://sk1uska25.biznisweb.sk/)

mam vsak zopar otazok:
1) kde mam pouzivat databazu na ukladanie a kedy subory?
lebo som zvazoval, ze by som spravil CMS, ktory je sa pripoji na jednotlive databaze mojich projektov a bude ich spravovat... tym padom ho nemusim pribalovat a mozem ho (spätne kompatibilne s databazou) vylepsovat a klienti budu mat stale to najnovsie... je to dobry napad?
vo vyssie menovanom CMS je na vyber mnoho layoutov... hoci aj ked budem pouzivat pre kazdeho klienta jeden, myslim, ze tieto layouty maju na bizniswebe ulozene v DB... a co rozne ine dizajnove prvky? (napr. template nejakeho menu,... mam ho dat do databazy?)
a co obrazky? kde ich mam ukladat?

2) mojou druhou otazkou je, ze ako mam zabezpecit vlastnu "specialnu" funkcionalitu nejakych stranok?
myslim, ze robim projekt a klient po mne chce nieco dynamicke, nieco specialne, nieco velmi ojedinele, cize nieco, co moj CMS nema a ani nepotrebuje...
co mam robit? ako mam dokodit tych zopar ojedinelych dynamickych stranok, aby boli kompatibilne s CMS a aby nevznikol bordel?

vo vyssie menovanom CMS je to znemoznene; presnejsie povedane je to pekny klikaci CMS, kde si naklikam, ze chcem vytvorit novu stranku s textom a aj ju vytvorim (je tu vhodne obsah stranky ulozit do databazy? ci nie?)


3) este by ma zaujimala Vami navrhovana adresarova struktura...
mna totiz napadlo nieco take:

../framework # framework, ktory pouzivam
../upload # uploadovatelne userom cez CMS -- rozne obrazky, subory,...
../admin # cele CMSko(pokial by to nebolo urobene, ako v bode 1) )
./www_root # tu mozno dam tie specialne stranky a zbytok, ako CSS, JS .... alebo to mam nejak cez databazu "davat"?


4) posledna otazka: ako riesite viacjazycne weby? osobne rozmyslam nad Gettext - om. Nieje podla Vas pouzit nieoc jednoduchsie?


Dakujem vopred za odpovede na tieto zial obcas nezrozumitelne otazky, ktore som vsak lepsie sformulovat nevedel :-(
Tomas Novella
Profil *
alebo lahsia otazka: nepoznate nejaky open-source CMS v krasnym cistym, zrozumitelnym a uhladnym kodom s podobnou funkcionalitou? ;)
martindeveloper
Profil
...krasnym cistym, zrozumitelnym a uhladnym kodom
Nevím jestli ještě najdeš nějaké takové RS :) Ale možná se mýlím, jinak já používám tohle http://code.google.com/p/vision-cms/
Mastodont
Profil
martindeveloper
Ehm ... http://code.google.com/p/vision-cms/source/browse/trunk/config.php :
$GLOBALS['db_prefix'] = $db_prefix;

Zkuste to s konstantou, milý Marconi ...
Mastodont
Profil
Tomas Novella
No, o funkčnosti jsi toho moc nenapsal, tak těžko radit. nejdřív by sis měl ujasnit - když tedy CMS - jaký obsah by tam měl být ukládán. Ukládat můžeš do DB nebo do souboru, používány jsou obě varianty. Vyhledávání se ale vždy lépe dělá v DB.
martindeveloper
Profil
Mastodont
Je to pouze BETA verze, a je tam dost co dodělávat ;)
EDIT: Ale tohle je OffTopic, kdybys měl zájem se dál o tomhle projektu bavit kontaktuj me na Emailu (martin.developer@centrum.cz) či MSN (martin.developer@hotmail.com).
Tomas Novella
Profil *
[#5]
ok, ospravedlnujem sa, ale pri tom zhone som zabudol napisat, ze co ma ten CMS robit ;-)

ako vsak hladam odpoved, tak zistujem, ze nie je taka jednoducha. Totiz doteraz som robil webky tak, ze som pouzival kamaratov zaujimavo navrhnuty framework a len som podla potreby doprogramoval rozne action-y(rozumej stranky, akcie, ktore sa vykonavaju). Teraz by som to chcel pomocou CMSka zovseobecnit:
robim vacsinou nejake-tie stranky zvycajne s nejakymi sekciami a podsekciamy, eshopom (toto planujem nejak zakomponovat, ako volitelny modul, ale este neviem ako...) a vyhladavanim v eshope(jasne, ze vyhladavam v DB) - cize cca obdobnu funkcionalitu mnou vyssie menovaneho CMS, ktoremu uz zacinam pomaly robit reklamu :)
Tu vsak naraza kosa na kamen: neviem to urobit pekne - abstraktne, aby sa to dalo pouzit aj na diametralne odlisnych projektoch.

Hlavne problemy vidim tieto:
1) neviem si poradit s jazykmi - ako ukladat rozne jazyky tej istej stranky? rozne jayzky toho isteho textu samozrejme v DB, ale kde mam supnut veci z layoutu a zvysku?(hlavne menu, tabulka o produkte[ spojenia typu "pocet kusov", "vlastnosti",...]) tiez do DB? alebo by ste uz v tomto pripade pouzili Gettext?(osobne sa mi vsak zda velmi robustny a skor ho vidim ako pritaz...) ako to riesite Vy vsetci?

2) co spravit, ak klient pozaduje funkcionalitu, ktorou moj CMS neoplyva? nechcem sahat do kodov samotneho CMS a tym padom rozstiepit jeden CMS na (long ing) dalsich roznych....
Su tu nejake "finty", ako napojit specialne stranky na moj CMS? Alebo taketo veci nenastavaju az tak casto a len malujem certa na stenu?
Mastodont
Profil
Teraz by som to chcel pomocou CMSka zovseobecnit
CMS je konkrétní typ aplikace, framework je zobecnění, ne naopak.

kde mam supnut veci z layoutu ... tiez do DB
Sice by to šlo, ale layout bych do DB nestrkal, ten patří do šablon v souborech.

Gettext je dobrý na překlad stringů z rozhraní aplikace, ale ne pro překlad vlastního obsahu. V začátcích lze ale klidně použít obyčejné pole.

ak klient pozaduje funkcionalitu, ktorou moj CMS neoplyva? nechcem sahat do kodov samotneho CMS
Doprogramovat jako extra modul.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0