Autor Zpráva
Martin
Profil
Ahoj, nainstaloval jsem si linux. A chtěl bych si nainstalovat nějakej dobrej editor. Chtěl bych a mimo jiné uměl pracovat s ftp a php . Díky moc. Nevěděl jsem kam dotaz mám zařadit, tak se nezlobte. Díky
llook
Profil
Editorů je spousta. Než ti někdo poradí Emacs nebo Vim, tak musím varovat, že na ty si člověk musí nejdřív zvyknout. Z klasických klikacích lze doporučit několik:
Quanta+ - ten se snaží umět snad všechno kolem psaní webu, proto je docela velkej a na pomalých počítačích to může zdržovat.
Kate - to je prostě jenom editor, docela dobře se používá. Není tak náročný na počítač jako Quanta, ale neumí tolik věcí.
V případě Quanta+ a Kate si dej pozor při ukládání na znakovou sadu.
SciTE, gEdit - další editory, také občas někdo používá. Myslím, že si tam nemůžeš zvolit jinou znakovou sadu než Unicode, ale krk bych za to nedal.
Já používám NEdit, ale ten si asi nikdy moc lidí neoblíbí, má celou řadu nedostatků.

FTP nevím, možná má něco Quanta+, ale pro FTP je celá řada programů mimo editory. Já používám FTP klienta vestavěného v Midnight Commanderu, asi ze zvyku. Také lze použít rozšíření pro Firefox - fireFTP.

Kdyžtak se porozhlídni na ABCLinuxu (Čím v Linuxu nahradit aplikace Windows?) nebo na Linuxsoftu.
miira
Profil *
Docela dobrá je taky Anjuta, nebo obyčejný KDEčkovský KWrite :]
thingwath
Profil *
NEdit je super (jaké má proboha mít nedostatky? :-)), kouknul bych se i na jedit. Vim bych poradil, protože je to určitě super editor, ale opravdu je třeba chvilku učení.

FTP má (myslím) vestavěný jedit (nebo určitě přes nějaký plugin). Jinak se dá použít třeba gftp.
devilkin
Profil
A co BlueFish :-) .
bimbasek
Profil
U mna zvitazila jednoduchost.
Jednoznacne Kwrite. ;)
llook
Profil
Anjuta je pokud vím C/C++ vývojové prostředí.
kwrite je taky dobrý, Quanta+ a Kate (KDE Advanced Text Editor) jsou jeho nadstavby.
Bluefish jsem zkoušel naposled asi před dvěma lety a moc se mi nelíbil, možná už je na tom teď líp.

thingwath: Nedostatky NEditu?
- Pracuje pouze s iso-8859-1. Nastavení fontů lze docílit toho, že se tváří jako že pracuje s iso-8859-2, ale vnitřně je to furt iso-8859-1. Má to tři nepříjemné důsledky:
- - Pokud v nějakém programu označím text a vložím do NEditu, pak místo některých znaků vloží něco jako \x{011B} (konkrétně místo znaků, které neexistují v iso-8859-1).
- - Pokud v NEditu označím text a vložím do jiného programu, pak to vloží jako by to bylo iso-8859-1. Takže třeba místo "něco" se vloží "nìco".
- - Nelze používat Unicode.
- Doteď jsem nepřišel na to, jak se dostat do menu pomocí klávesnice.
To je jenom co mě napadá z hlavy a co mi na něm nejvíc vadí. Ale i tak ho dál používám, protože na Vim jsem líný.
thingwath
Profil *
llook: Tak to jsem vůbec nevěděl a biju se do hlavy. Můj stroj je poctivě v iso-8859-2 a unicode zatím moc neholduju. Vzhledem k tomu, že to ale primárně používám na programování (a pro céčko je unicodovej zdroják zbytečnost :-)) tak jsem neměl moc šanci si toho všimnout. Ale je to teda průser.
Toto téma je uzamčeno. Odpověď nelze zaslat.

0