« 1 2 »
Autor Zpráva
Daniel47
Profil
Ahojte, zajímá mě názor jestli někdo používá prohlížeč Internet Explorer a zda má smysl takový web na něho optimalizovat.
Protože mě nefungující některé js scripty.

A tak mě napadlo vytvořit hlášku aby uživatel přešel na moderní prohlížeče: Google Chrome, Safari,...

A tak se ptám má smysl řešit aby web taky fungoval v Internet Exploreru???
T-fon
Profil
Mj. i záleží, na jakou skupinu uživatelů cílíš. Pokud na lidi v tvém věku, tak OK, pokud na zkostnatělé korporace, tak věř mi, že Explorer používá hodně lidí. Btw. můžeš si přece na netu najít statistiky, kolik lidí ho používá, místo rozhodování podle toho, co si myslí taťka....
anonym_
Profil *
Daniel47:
LOL, přecházet kvůli tvoji neschopnosti napsat JS pořádně mají ty lidi někam přecházet? Navíc ve vláken vedle ses na to ptal a vyšlo z toho, ze nebudujes žádné složité scripty, které by měly nárok někde nefungovat, ale problém je v tom, ze nemáš základy jazyka (globální proměnné, deklarace proměnných, etc.).

A ten taťka tomu nasadil korunu :-) Je webový vývojář, analytik, ze si muže troufnout udělat takový odhad? Asi ne, to by ti vysvětlil aspoň ty základy jazyka.
tomix
Profil
Daniel47:
Chci ještě dodat, že mi Internet Explorer příjde zastaralý a vzhledově nepěkný. Stejnák si s taťkou myslím že to už v dnešní době nikdo moc nepoužívá. Jestli vůbec to někdo používá. :)

To ste s taťkou na veľkom omyle. Vo veľkých korpopráciach sa Internet Explorer stále používa a ešte dlho bude pretože prerobiť firemné roky neaktualizované aplikácie aby bežali spoľahlivo na prehliadači typu Chrome alebo Edge stojí nemalé peniaze
Daniel47
Profil
T-fon:
Díky za odpověď! Nevím proč mi taťka řekl takovou věc, když tomu ani nerozumí. Zkusím ten JavaScript kód znovu přepracovat.
barkel
Profil
anonym:

Niektore veci v IE nie su vobec podporovane, ak chces pouzivat napriklad Map, Set, Proxy, async / await, arrow funkcie, flexboxy a podobne tak potrebujes zahodit IE. Alebo pouzit kompromisne riesenie (polyfill ale to neni vhodne na vsetko)

IE sa nepouziva nikde okrem bank a velkych korporacii. Takze ano ked appku cieli na korporacie tak treba zistit aku verziu IE ma podporovat.

Inak Koli 2 primile uzivatelov nema zmysel podporovat IE. Neni rok 2005 a chamurappiho argumenty su v dobe SPA uplne mimo. Ani samotny TypeScript od Microsoftu ci React od Facebooku nepodporuje starsie verzie IE a postupne sa podpora IE konci. MS chce aby ludia presli na Windows 10 a jedna z pak ktoru pritom pouziva je vojna na poli browserov.
Daniel47
Profil
barkel:
Taky děkuji za odpověď.


anonym:
To jsem už opravil. Ale musím stále najít co mi tam nefunguje. Bohužel můj taťka na IT není, takže všechno musím Googlit a doufat že ten kód mám správně napsaný, nikdo mi to zkontroluje. :(
A taky jsem ty proměnné přepracoval jak by měli být, doufám že správně. A Google Chrome mi žádnou chybu stejnak nehlásí, takže používám funkci která není podporovaná v Internet Exploreru.


tomix:
Já ale dělám web pro kamárady, ne pro firmu. A taky mě to hlavně baví.
lionel messi
Profil
Daniel47:

Bohužel můj taťka na IT není, takže všechno musím Googlit a doufat že ten kód mám správně napsaný, nikdo mi to zkontroluje.

Dnešná doba je skvelá v tom, že pokiaľ máš kapitál (v prvom rade časový, ďalej aj finančný či technologický), tak máš pri učení sa niečoho podstatne menej limitov než kedysi.

Pokiaľ ide o to, že si odkázaný na googlenie... Nebolo by fajn, keby si sa porozprával s rodičmi či našetril nejaké korunky (alebo kombinácia oboch možností) a namiesto riešenia čiastkových problémov cez Google by si si kúpil nejakú knihu o programovaní alebo o HTML/CSS (podľa toho, kde máš väčšie medzery, čo ťa viac baví...), možno sa zapísal do nejakého kurzu, ktorý niekto zbehlejší vedie? Mohol by si dôvodiť aj tým, že by ti to veľmi pomohlo, lebo vo svojom okolí nikoho fundovaného v tejto oblasti nemáš.

K téme: Ak ide o to, čo si riešil vo vedľajšom vlákne, v rámci osvojovania si dobrých programátorských praktík by som kód prepracoval bez ohľadu na Explorer. Každý trošku lepší editor (áno, aj mnohé zdarma) má možnosť hľadať → nahradiť, ktorá ti prácu urýchli. Ako ti už kolegovia ukázali, nenáležité používanie globálnych premenných môže viesť k nepekným prekvapeniam (hlavne, ak s daným kódom nepracujeme každý deň). Vo svojich kódoch používam počet globálnych premenných čo najbližší nule.
anonym_
Profil *
barkel:
Nemáš pravdu, IE se používá i mimo banky a korporace.

A pokud si jako zákazník za x peněz objednam aplikaci, tak opravdu neprimhourim oko nad tím, ze vývojář je neschopný patlal a dobrovolně se zisku plynoucího od klientů s IE nevzdam. Ale dělej, jak myslíš, jsou to tvoje kšefty a tvoji klienti :-)
Daniel47
Profil
lionel messi:
Díky moc za rady! :)
Trejpa
Profil
Daniel47:
A tak mě napadlo vytvořit hlášku aby uživatel přešel na moderní prohlížeče: Google Chrome, Safari,...
Nejsi sám. Už od začátku webů mají mnozí kodéři potřebu sdělovat návštěvníkům, jaký prohlížeč mají nebo nemají používat. Takoví kodéři si uvědomují, že nedělají web tak, aby fungoval všude, ale snaží se vinu za svou neschopnost, lenost nebo lhostejnost svalit na návštěvníkův prohlížeč nebo rovnou na návštěvníka.

Co uděláš ty, když přijdeš na stránku, která obsahuje následující text? Podřídíš se pokynům? A pokud nebude web fungovat, zkusil by ses jimi řídit nebo šel hledat podobné informace/služby/zboží jinam?
Optimalizováno pro Microsoft Internet Explorer 6. Doporučené rozlišení 1024x768 ve 24 bit barvách.


Obvykle jde udělat web tak, aby aspoň jeho hlavní sdělení bylo čitelné ve všech prohlížečích i bez větších nákladů. Pokud nechceš nebo nepotřebuješ, aby tvůj web plně nebo aspoň částečně fungoval v minoritním prohlížeči, tak ho pro něj nedělej, je to tvá volba. Klidně těch pár návštěvníků vykopni, ale neobtěžuj je svými pokyny. Nebudou se jimi řídit, prostě odejdou a nechají si svůj prohlížeč, který stejně nechtějí, neumí anebo nemohou změnit.
Daniel47
Profil
Trejpa:
Já ale nechci zablokovat web. Já jen chci doporučit aby uživatel použil jiný prohlížeč. Jinak v Inetrnet Exploreru bude web normálně čitelný, jenom některé funkce nebudou dobře fungovat.
Jinak se budu snažit aby to bylo co nejvíce funkční. Třeba tu hlášku tam nedám. :)
Bubák
Profil
Starší článek na tohle téma je Pro jaké prohlížeče ladit svůj web
Obecné povídání platí i nyní, rady ohledně konkrétních prohlížečů za ty roky už zastaraly.

Daniel47:
Já jen chci doporučit aby uživatel použil jiný prohlížeč.
Na to se ti každý vykašle a to bez roušky ;-) Koukám, že ti to už jinými slovy napsal Trejpa
N71
Profil *
anonym:
Nemáš pravdu, IE se používá i mimo banky a korporace.
Můžeš tohle tvrzení podepřít i nějakými fakty? Podle mých zkušeností se už IE nepoužívá ani v těch korporacích a už vůbec ne v bankách. Je to produkt, jehož vývojový cyklus skončil a i Microsoft ho dost velkou silou tlačí ven z Widnows. Pochopitelně na terminálu ve vrátnici nebo na ovládacím panelu obráběcího stroje ho ještě klidně najdeš, ale to jsou stroje s jinou dobou životnosti a oblastí použití.

Chtít optimalizovat jen trochu složitější webový projekt pro IE (a jiné prehistorické prohlížeče) je sice velmi zásadové, ale nikdo ti tuto práci už dneska nezaplatí.
blaaablaaa
Profil
anonym,N71:
Máme web cílený na univerzity, výzkumníky a firmy v průmyslu, kde má IE 11 aktuálně cca 4%, na obecných webech cca 2%, starší verze už prakticky vůbec. Pro IE už ale i tak neoptimalizujeme, nevyplatí se to.
anonym_
Profil *
blaaablaaa:
I kdyby dvě procenta zákazníků, klidně se muže jednat o 8-10% tržeb, záleží na segmentu. Optimalizuje si kdo chcete na co chcete, jen to prosím nebuste do hlavy nebohym zacetecnikum.
Daniel47
Profil
Má to smysl optimalizovat nebo ne? Já myslím že bych to ještě mohl optimalizovat.


Jinak všem zatím děkuji za odpovědi!
N71
Profil *
anonym:
jen to prosím nebuste do hlavy nebohym zacetecnikum.
Ty jsi ten, co tady buší. V běžných webových podmínkách je optimalizace pro IE ztrátou času (peněz). To je neoddiskutovatelný fakt.
T-fon
Profil
N71:
Podle mých zkušeností se už IE nepoužívá ani v těch korporacích a už vůbec ne v bankách.

Jen tak pro zajímavost, kolik těch zkušeností máš?
A pro pořádek: používá a dost, fakt :)
Trejpa
Profil
Daniel47:
Má to smysl optimalizovat nebo ne?
Nemá. Kóduj web tak, aby rovnou fungoval v co nejvíce prohlížečích.

Pokud musíš na hotovém webu udělat více než opravu drobné chyby, pak je optimalizace podle mě zbytečná práce navíc, spočívající především v poznávání pro tebe neznámých vlastností, chyb a odlišností daného prohlížeče. Je osvědčeno funkčnost a vzhled webu kontrolovat ve více prohlížečích již při jeho tvorbě a ne až po ní.
Daniel47
Profil
Trejpa:
Ok :)
anonym_
Profil *
N71:
Debaty s lidmi tvého typu jsou jako příslovečné házení perel. Na to nemám ani čas, ani náladu.
Daniel47
Profil
Trejpa:
Stejnak mám v JS kódu chybu, kterou mi Google Chrome nehlásí.


Už jsem zjistil chybu:
var URLParameter1 = DataURL1.searchParams.get("page");
Funkce searchParams nefunguje v IE.
URL.searchParams
Trejpa
Profil
Daniel47:
Krásná ukázka. Kodér, který vyrostl s IE, tak ví, že pro získání parametru z adresy skriptem se adresa rozhodí do pole, projde cyklem, najde požadovaný parametr s hodnotou a ošetří případná neexistence, duplicita, prázdná nebo nevyhovující hodnota. Postup, který funguje ve všech prohlížečích s JavaScriptem.

caniuse.com/?search=searchParams
N71
Profil *
Trejpa:
Postup, který funguje ve všech prohlížečích s JavaScriptem.
Taky je to postup, který ti v žádné trochu soudné firmě neprojde přes code-review.
blaaablaaa
Profil
Trejpa:
Nebo použije již hotový polyfill www.npmjs.com/package/url-search-params-polyfill
Daniel47
Profil
Používají se starší verze než je IE 10? Má smysl dnes optimalizovat na starší verze než je IE 10?
Firibix
Profil
Reakce na Daniela47:
Na Internet Explorer (bez ohledu na verzi) nemá smysl optimalizovat. Má smysl od začátku kódovat weby tak, aby se v žádném prohlížeči (včetně Exploreru) úplně nerozpadly a zachovaly si svoji (alespoň) základní funkčnost. To, že někde nebudou kulaté rohy, stíny nebo animovaná cingrlátka, se dá přežít. To, že si člověk s Explorerem v magazínu nepřečte článek nebo nenakoupí v e-shopu, už je na závadu.

Jestliže v Exploreru něco nefunguje, dá se to snadno spravit a nebude ti to v budoucnu přidělávat práci s údržbou kódu, není důvod to neopravit. Jestliže bys kvůli opravě měl překopat polovinu kódu, při každé další úpravě řešit edge cases pro Explorer, zatímco ve tvé cílové skupině je podíl Exploreru marginální, a ta chyba neovlivňuje základní funkčnost, je podle mě její oprava ztrátou času.


Ještě poznámka pod čarou: V dobách, kdy se optimalizovalo pro konkrétní prohlížeče, to obvykle znamenalo, že v patičce webu stálo něco jako „Tento web je optimalizován pro Windows XP, Internet Explorer 6 a rozlišení 1024×768 px.“ a ve všech ostatních prohlížečích web nefungoval. Dnes už se ten význam trochu posunul, a optimalizaci bych spíš chápal jako podrobnou kontrolu funkčnosti na dané platformě a opravu všech drobných chyb a nedostatků. To mi v případě Internet Exploreru dnes přijde zbytečné.
Daniel47
Profil
Firibix:
Na webu používám funkci: new XMLHttpRequest(); a ta funguje pouze v IE10 a IE11. Odkaz:
Using XMLHttpRequest

Myslím že to půjde spravit jinou funkcí.
Nebo nepoužívat Ajax, ale to se mi moc nechce. :))
Firibix
Profil
Reakce na Daniela47:
XMLHttpRequest API začalo být v Internet Exploreru k dispozici nativně od verze 7, ve verzích 5 a 6 se k němu muselo přistupovat skrze ActiveX. Jenom některé části toho API vyžadují vyšší verzi Exploreru, viz tabulka kompatibility na stránce, na kterou odkazuješ.
« 1 2 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Nezapomeňte na odkaz na živou ukázku problému.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0